Vilken ska jag välja?
Har lite beslutsångest och jag undrar om ni kan hjälpa mig. Vilken skulle ni valt av dessa?
Canon EOS 1000D eller Nikon D3000
Skriv gärna för och nackdelar också.
Föreslår att du söker runt lite bland trådar här på foto iFokus, finns flera - riktigt många - liknande.

Precis samma problem som jag :)
/Celine
~
~www.sthlmsryttarna.blogg.se~
~Medrabetare på galopp
~Guldkustens kaninuppfödning~
Canon EOS 1000D!!! <3 :D

#4 motivera gärna, så det tillför tråden något.
Sajtvärd för Foto
Sajtvärd för Fågelskådning
Jag antar att det är första systemkameran? (:
Jag skulle föreslå att du åker och känner på båda två och sen väljer den som känns bäst. Har dock ingen egen erfarenhet av någon av kamerorna.
Jag har Canon EOS 1000D och jag är JÄTTENÖJD. Har bara haft den i 2 dagar men hittills kan jag inte komma på något dåligt. Jag funderade också över om jag skulle ta Nikon D3000 eller Canon 1000D men hittills är jag nöjd med 1000D.
Jag har en Canon EOS 1000D och jag skulle lätt rekommendera den :D
Men som sagt var, du borde åka och känna på dom. Att ha en kamera som man inte tycker ligger bra i handen, så blir det ju jätte jobbigt.

Säger som de andra; Åk till affären, kläm o känn!!!
Oavsett vilket märke du än väljer kommer du inte att ångra dig för de modeller du funderar på är i stort sett lika o har samma bra egenskaper=)))
Lycka till

