Katt!
skärpan verkar ju som du sa inte speciellt jättebra, men jag tycker också om kattens uttryck och bestämda steg. och den där svansen ser ju helmysig ut! haha :D
Synd att skärpan sitter för långt bak, men i övrigt förstår jag dina känslor för bilden, mycket trevlig bild. Och vilken jättesvans!
Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus
JazzBass: Hur ser jag att skärpan sitter förlångt bak? Och vad gör jag för att det inte ska bli så igen?
Du kan se ungefär var skärpan ligger genom att se var gräset är skarpast.
Du undviker det i såna här lägen genom att använda följande autofokus, AF-C. Det är fortfarande en rätt knepig sak att fota en katt som kommer gåendes mot en själv, men en förutsättning för att skärpan ska hamna rätt i såna här lägen är att man har följande autofokus påslagen. Annars kan skärpan låsas vid ett ställe och sen när katten flyttar sig innan man tagit bilden blir skärpan fel.
Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus
Jag håller med om att det är en jättefin bildidé men som du skriver saknas skärpan, och den är ju rätt grundläggande för ett bra foto.
Jag hade dessutom velat ha en lite mer avlång bild. Jag gillar för ovanlighetens skull att katten är centrerad men däremot hade man kunnat kapa lite på både sidor och så hade det varit finare om inte kattens svans kapats högst upp.
Jättefin katt och vackert ljus i fotot! :)
JazzBass: Tack för ditt svar! Ska kolla på autofokus inställningar 
Tack ni andra oxå, jag lär mig mycke på vad ni skriver, så fortsätt med det så hoppas jag kunna presentera bättre bilder i framtiden
Jag tycker iaf att det är en jättefin bild! Så personligen skulle jag strunta i felskärpan och rama in/förstora den och hänga på väggen
Vad är det för ras?
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Det är en långhårig huskatt
Oki! Verkligen en jättefin katt ♥ 
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland