Foto iFokus

Foto

Etikettbildhantering
Läst 806 ggr
felixhaljeskog
0

Luminansen fungerar ej i lightroom

Har stött på ett problem i Lightroom, eller det har vart så länge men efter jag har redigerat lite i bilden så brukar jag om det behövs dra upp luminansen så att bruset försvinner, men nu för tiden så vill det sig inte, det händer verkligen ingenting med bilden, även om den har mycket brus i sig.. så nu har jag börjat göra den delen av redigeringen i camera RAW men nu hände det samma sak där.

Någon som vet vad problemet kan vara? har haft lightroom länge nu och det har aldrig hänt förut..

JazzBass
0
#1

Det är alltså luminansbrusreduceringen som krånglar? Luminans betyder ungefär ljushet, så säger du bara luminans så uppfattar man inte riktigt vad det är om man inte kan lightroom.

Om det verkligen inte händer nåt när du justerar på reglaget så får du kanske uppdatera till senaste versionen, om det inte är nåt du gjort redan. Kör du med trean eller fyran förresten?

Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus

felixhaljeskog
0
#2

Jo brusreduceringen menade jag, sorry hehe.
Okej ne jag kör på trean får väl ta å uppdatera! :)