Foto iFokus

Foto

Etikettkameror-objektiv-och-annan-utrustning
Läst 1560 ggr
[Maria-Gerbiler]
0

Verkar den bra?

Hej, jag funderar på att köpa en ny kamera för att min nuvarande är så dålig (3,2 megapixlar)

Så nu kollar jag på en ny kamera, en Nikon coolpix L10. Jag är ju bara 15 så jag vill ju helst ha en billig kamera helst under 2000 kr. Men hur bra verkar den här kameran?

http://www.kameraexperten.se/?pid=258719

Jag vill fota djur - och naturbilder, duger den till det? Och om jag beställer den vad behöver jag beställa till den. Behöver man köpa något mer än minneskort? Jag är nybörjare så jag tar gärna emot tips och råd. :)

[Maria-Gerbiler]
0
#1

Ingen som har någon åsikt?

Adobe
0
#2

Maria, säkert finns det någon som har en åsikt, men du är som jag ibland lite för snabb. Själv har jag ingen kunskap av kamera i den prisklassen.

Många kanske är ute och kanske just fotar och kommer in under kvällen.

Hav tålamod

Bertil

irma
0
#3

jag håller själv på att leta en bra kamera till billig penning åt min dotter och har i tankarna en Canon Powershot A550, cyberphoto är billigare än kameraexperten har jag märkt,,det går att jämföra kamror sida vid sida om du går på tekniskt info. på t ex nikon coolpix L10 och längst ner finns en rullmeny där man väljer kamera nr. 2 som ska jämföras med, då ser man vad som skiljer åt. Canon Powershot A550 kan man även ha manuella inställningar vilket kan vara bra om man vill lära sej bländar- och slutar tider för att så småningom gå över till sen system kamera. Närgränsen för denna är 5 cm om du skulle vilja ta makro bilder, Nikons närgräns är 15 cm…. svårt det här med kamror då det är en jungel.. :-)
http://www.cyberphoto.se

[Maria-Gerbiler]
0
#4

#3 Nämen nu blev jag ju sugen på att köpa den du nämnde istället, den verkar ju urbra. Jag skulle vilja ta rörliga bilder, vilken av de två kamerorna är bäst till det?

Mandrakonian
0
#5

Fujifilm FinePix S5700 2390 kr på Cyberphoto en kamera som kan fota bra inom hus och ute , kanon bra iso med andra ord. Mycket kamera för pengarna. Mvh/Mandrakonian.

Fotokanen
0
#6

Jag skulle satsa på canon A630 kostar 2 390kr men är en bra kamera känner två stycken som har den och tar bra bilder. har en närgräns på 1cm också

Den finns här värt att titta på http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=A630

[Maria-Gerbiler]
0
#7

Oj så mkt kameror jag har att välja på nu. Alla verkar riktigt bra, kan inte bestämma mig liksom.

irma
0
#8

#7 nä det är svårt att välja kamera och veta om man blir nöjd med den, alla tycker ju olika… lutar åt en canon powershot till dottern,, antingen A550 eller A630 som har närgräns på 1 cm då dottern troligen kommer att fota i macro… :-) vi får se vilken det blir…

[Maria-Gerbiler]
0
#9

Jag har nästan bestämt mig för en PowerShot A630 nu. Den verkar både smidig och bra. :)

irma
0
#10

Åh,,, kul… du måste skriva och berätta om du är nöjd med den sen när du har börjat fota med den..funderar på att ge dottern den i sept. när hon fyller år :-)

irma
0
#11

hoppas länken funkar…den kostar 1 990:- på inwarehouse… du kan även kolla pris på http://www.prisjakt.nu eller http://www.pricerunner.se

http://www.inwarehouse.se/Product.aspx?prd=1124990&node=2

Norrskenet
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Man kan ta bilder som inte är så pjåskiga med en 3,2 Megapixelkamera!Flört

[Maria-Gerbiler]
0
#13

#10 Tack. :)

Jag har nu beställt den tillsammans med en kameraväska och ett 1 GB minneskort, men jag vet inte riktigt när den kommer. :/

[Maria-Gerbiler]
0
#14

#12 Verkligen bra bild, är den tagen med en 3,2 megapixelkamera? Förvånad

Norrskenet
0
#15

I mitt fotoalbum finns fler bilder tagna med min 3,2 Megapixelkamera!