
Skuggbilder.
Hejsan.
Jag skulle vilja ha lite tips på hur man kan ta bra skuggbilder. Hur ska man fixa ljuset? Ska man redigera? Jag vill veta det mesta om hur man tar skuggbilder, helt enkelt.
Tack i förväg! :)
Menar du att fota skuggor eller siluetter? :o)

Hm.. Alltså fota människor, ungefär. Hur man får till ljuset så att det blir bra skuggor och ljus. Usch, det är så svårt att förklara. Hoppas att någon förstår..

Såg en människa här på iFokus som jag tyckte hade fått till fina bilder med skuggor. Hoppas att det går bra att man lägger in en länk till bilden..
Det är så jag menar. Kan man få till det utan att ha värsta studion?
Jag tror det skall funka ganska bra om din modell står vid ett fönster och du bara använder ljuset därifrån utan några ljus tända i rummet. Sedan är det väl "bara" att göra bilden svartvit och ev. lattja lite med de ljusa och mörka delarna. Tror det kan bli lite lättre om det är molningt ute och inte direkt solljus.
Någon expert kan säkert ge fler och bättre tips. /Mattias