Foto iFokus

Foto

Etikettkameror-objektiv-och-annan-utrustning
Läst 478 ggr
pigelina
0

Objektiv hjälp

Är ute efter ett fast objektiv med liten närgräns. Dom enda andra kraven er att det behövs automatfokus och motor i objektivet. + att den ska passa till Nikon. Jag kommer använda det till att fota porträtt av djur, men även lite andra naturbilder. Någon som har något bra förslag på vilket jag ska välja?

// Hanna

www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner

Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

Ove555
0
#1

Ett sånt här har jag till min canon eos 60D: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=18200os2n

Och det tycker jag är bra. Men jag hade turen och hitta ett begagnat på Blocket för 1500 kr

Ursäkta mej, såg först inte att det var ett fast objektiv din fråga gäller. då skulle jag nog välja detta: http://www.cyberphoto.se/info.php?article=ni60micro

det är ganska dyrt men det verkar vara väldigt bra

pigelina
0
#2

Vill ha ett fast objektiv, har redan ett tele:)

// Hanna

www.pigelinas.weebly.com - uppfödning av lejonhuvade kaniner

Medarbetare på lejonkaniner.ifokus

JazzBass
0
#3

Kanske ett Nikon AF-S DX 40/2,8 makroobjektiv? Billigt (billigaste nya makroobjektivet) och väldigt bra.

Alternativt kan du försöka hitta ett begagnad Tamron 90/2,8, men det är inte lika snabbt i autofokusen (man måste också se till att objektivet också har autofokusmotor; alla har det inte) och har kanske inte lika hög byggkvalitet som Nikons egna. Annars väldigt bra.

Medarbetare på foto, sång och matlust iFokus

Inkanyezi
0
#4

Det är nog någonting i still med det här objektivet som du är ute efter:

Tamron AF SP 60/2,0 Di II Macro

Det är ett ljusstarkt objektiv som kan ge rejält oskarp bakgrund för porträtt, och det går att komma riktigt nära med.