
Tänka på vid utställning?
Jag har idag tackat ja till att sätta upp en, för mig, väldigt stor utställning! Det kan röra sig om så mycket som 30-40 bilder!
Nu vill jag har ALLA råd ni kan komma med! Hur tänker jag när jag ska välja ut bilderna? Hur gör jag med försäkring? (Min hemförsäkring täcker INTE detta.)
Ska jag köra strikt med exakt likadana ramar på alla, samma storlekar på alla osv eller ska jag blanda? Jag har inte så jätte många veckor på mig så jag vill gärna ha lite råd snabbt :-)
En annan fråga… Jag kommer att byta efternamn i sommar. Ska jag använda mig av det efternamnet eller skriva ut både mitt nya och mitt gamla?
Oj oj oj! Hur ska det här gå? 
Har ingen vana vid detta, har bara hjälpt en av våra döttrar med en utställning på ett bibliotek. Några spontana tankar kan jag ge ändå.
Kanske ska det finnas något samlande tema eller bildidé kring urvalet.
Ramar. Alla ramar passar inte till alla foto så jag tycker man kan ha några olika varianter.
Namn. Svårt, men kanske bäst med det nya ändå.
Försäkring. Beror ju lite på vilket belopp det rör sig om. Det är säkert också en självrisk som kanske inte är obetydlig. Om lokalen är obevakad spelar kanske också in. Bäst är säkert att ringa och fråga ditt försäkringsbolag
Håller tummarna för att det ska gå bra för dig.
Värd för Pensionärer

#1 Tack! Jag har pratat med mitt försäkringsbolag och dom kan inte hjälpa mig tyvärr. Vet inte om andra bolag kanske har någon liten försäkring som man kan teckna under 2månader som bilderna hänger uppe.
Får fundera vidare helt enkelt, men tack för råden!