Fluga :)
Det beror på hu stor bilden är, jag brukar alltid ha en regel att inte beskära den mindre än 1200pixlar(på bredden) när jag beskär mina liggande bilder. :P Annars verkade det som en bra bild :)
Sofie "EmoSuss" Gustafsson
http://emosuss.blogg.se - Fotoblogg
ALEA IACTA EST
Den är väldigt stor. Jag försökte beskära den i paint och det gick inte så värst bra. Fast då är ju inte paint det bästa programmet heller.
OKej. Nej paint är ju inte det bästa att jobba med precis. :P
Sofie "EmoSuss" Gustafsson
http://emosuss.blogg.se - Fotoblogg
ALEA IACTA EST
Jag tycker bilden är väldigt fin, kanske att fokuset skulle ha legat liiite pytelite mer på flugen och bladet flugan sitter på skulle ha varit liite mer ur fokus 
Komplicerat det blev men hoppas att du förstår 
What doesn't kill you makes you stronger.
Hum om man inte ens kan beskära en bild på vettigt sätt med gott resultat i ett visst bildbehandlingsprogram, ja då är det programmet inget att ha!
Jag tycker faktiskt om din bild, den har så härlig grönska och flugan mitt i förstärker grönskan på ett fint sätt. Man säger ju ofta att man inte ska ha sitt motiv mitt i bild, men här visar du ett exempel på en lyckad sådan bildkomposition. Bra jobbat 
/Désirée
#4 Okej. :) Jo, flugan är tyvärr lite ur fokus. Mitt objektiv är inte särskilt bra till macro men jag har planer på att köpa ett nytt så då ska jag försöka få till det.
#5 Jag brukar experimentera med att flytta runt motivet i bilden men det blir oftast bäst fokus när jag har det i mitten. Jag får fortsätta experimentera med det. :)