
Nya blixtar!:D
Oh grattis, samma paket står högt på min önskelista! Bilder ser lite underexponerad ut på min skärm men vet å andra sidan att min skärm är lite mörkare än den ska vara.
Hoppas på att få se mycket studiobilder på söta amelie som vi sett lite av förut! 

Hihi det lär bli massor av ameliebilder.. Hon kommer att vara såå less på mej;)
Bilden ser bra ut på min skärm, men det kan vara att jag har min skärm väldigt ljus.. jag kanske ska ställa ner den lite..!
På min skärm ser den inte underexponerad ut, och min dator är bara ett halvår gammal, så den lär ju vara ganska nykalibrerad. =)

Hur gammal en dator är spelar ingen roll om ens skärm är kalibrerad eller inte

Hej Anna! Kan du beratta lite mer om ditt blixtpaket? Vad bestar det av? Varfor valde du just denna? Och vad kostade den? Kopte du nytt eller begagnat?
Ar ju sjalv i koptankar sa verkligen intr av info!
Anne

Klart jag kan göra det:) Jag är ju ingen expert utan nybörjare på det här med blixtar. men jag valde iaf Elinchrome därför att det verkade vara bra grejer helt enkelt. Just det paketet valde därför att det verkade vara lagom till min studio och ungefär vad jag hade råd med:)
Jag har provat dom ett par gånger nu och än så länge är jag helnöjd:)
Paketet heter: Elinchrom Blixtpaket D-Lite 2. 2st blixtar och kostade 6595:- på Cyberphoto.
http://www.cyberphoto.se/?http://www.cyberphoto.se/info.php?article=EL-20801

Har du "studion" uppsatt hela tiden eller tar du fram den när du behöver den ? om du nu tar fram den när den ska användas är det mycket jobb att rigga allt ? detta skulle passa perfekt på jobbet för produktfotografering

Vi har ganska liten lägenhet så jag fotar i vardagsrummet, så jag tar fram grejerna när jag ska använda dom. dvs ställer fram blixtarna kopplar i dom.. jag ids inte montera ner dom. rullar ut en bakgrund och sen är det klart:)