Foto iFokus

Foto

Etikettmänniskor-ej-kritik
Läst 1010 ggr
johan
0

Vinterporträtt

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Skannade två lite äldre bilder idag tagna med svartvit film i en analog kamera. Tyvärr är skärpan lite fel på en av dom, men vad tycker ni om komposition och ljuset i övrigt?

Trädet.

Mvh // Johan

johan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Fundering.

Mvh // Johan

Robert
0
#2

#0, den bilden beskriver verkligen njutning, fint fångat.

#1, jag har blivit tokig i dom där halsduksbilderna. Bilderna ser jätteläckra ut de som jag har sett och jag skulle ha blivit lika förälskad i din bild såsom dom andra bara jag hade fått ögonkontakt med pernilla i bild, det är ögonkontakten jag saknar i bilden.

Hälsningar

Robert

BMJ
0
#3

#0. Rätt intetsägande bild. Porträtt rakt upp och ner. Vad vill du visa med bilden? Är det kroppen eller ansiktet? <mig säger den inte så mycket. Ljuset är för platt och det framhäver näsborrarna.

 "1. En bättre bild. Den är lite mystisk…Lite för ljus till vänster och upptill men den väcker ändå önskningar om att få se mer av tjejen. En snävt skuren komposition som jag  gillar även om det finns lite mer att önskla tekniskt sett  /Benny