Maine´s bildtråd!

Fina! 
Prova gärna att komma ner i höjd med det som du plåtar, så att du får blommorna i en annan vinkel än rakt uppifrån. Sedan kan kompositionen stärkas av att man placerar blomman lite åt sidan i bilden i stället för mitt i.
Jättefina!
Vet inte om mitt öga lurar mig, men #1 och #5 känns nästan FÖR gröna
/Désirée
#6 Tack, ska tänka på det!
#7 Tack till dig med, men jag har faktiskt inte gjort något åt bilderna, det är så grönt. På de övriga bilderna var det mer solljus när jag fotade.
Maine på min kamera finns det nån inställning för just bladverk och då blir allt grönt just väldans grönt och de 2 bilderna påminner lite om när jag har testat denna inställning 
/Désirée
#9 Okej, jag har haft samma inställning till varje bild, automatik gillas! På just de där gröna bilderna, så ställde jag mig i äppelträdet, och vid vinbärsbusken så höll jag undan en gren, så att jag "kom in" i busken och fick bättre bild på bären. På de övriga så fotade jag bara rätt upp och ned.
Jättefina bilder.
http://www.sony.se/product/dsc-h-series/dschx7vr.cee8
Här kan man läsa lite mer om den "fantastiska" kameran! 
