Foto iFokus

Foto

Etikettkameror-objektiv-och-annan-utrustning
Läst 2207 ggr
fia-mia
0

Nikon D5000 och blixt

Som jag har förstått det är det betydligt enklare och billigare att använda blixt till t.ex. en D90. Skulle vilja ha en extern blixt men tycker det är krångligt med vad man ska använda.

Om jag vill ha en blixt som sitter "på" kameran, vad använder jag för blixt då?

Om jag vill ha en som inte sitter på kameran utan som man kan fästa var man vill, vad använder man då?

Har begränsad budjet så nu får gärna ge förslag på prisvärda blixtar.

MVH Mia (miisasphoto.tk)

medarbetare på cocker spaniel ifokus

LFCFredda
0
#1

Hmmm, prisvärda? Kolla på begagnade SB-800 bör gå att få runt 2000:-, eller en begagnad SB-600 dom är lite billigare.

Båda dom kan du styra från din D90 och naturligtvis montera dom i blixtskon också.

fia-mia
0
#2

Jag var nog lite otydlig. Jag har en D5000 men jag har fattat det som att dessa budjetkameror är svårare att styra blixtar med jämfört med t.ex. en D90

MVH Mia (miisasphoto.tk)

medarbetare på cocker spaniel ifokus

Roxie
0
#3

Om du vill ha en riktigt enkel extern blixt så finns ju SB-400 också.

// Sofia

LFCFredda
0
#4

Ursäkta, jag såg inte att du hade en D5000. Nä den kan inte styra blixtar externt.

Men SB-800 kan du styra externt med blixten i D5000, det funkar för mig men det blir manuella inställningar på blixten då.

Nackdelen med en SB-400 är att den endast kan sitta på kameran.

Vad har du för budget?

fia-mia
0
#5

Inte mer än 2500 kr i alla fall

MVH Mia (miisasphoto.tk)

medarbetare på cocker spaniel ifokus

LFCFredda
0
#6

För 2500 skulle du kunna titta på en begagnad SB-800 då bör du få lite pengar kvar. Med en SB-800 har du säkrat framtiden lite om du vill utöka blixtarsenalen för sätter du den på kameran så kan den styra andra blixtar trådlöst.

EmelieJolly
0
#7

Jag skulle köpe en SB700 om jag var du. Den kan nyss ut och den är jättebra. Jag har den själv.