Foton med Canon G11
Efter mycket tänk och många bra tips här blev det en Canon G11 för oss. Vi har bara haft den i drygt en vecka, men hunnit fota en del. Mest har vi använt Autoläge ännu. (Jag har ju också lite problem med synen som gör det svårt för mig att se när en bild är så där riktigt skarp)
Här kommer i alla fall en bild på min Akita som ligger under "korkeken". Jag ser direkt att bilden har väsentligen bättre färger än med min tidigare kamera. Tala gärna om för mig vad jag kunde ha gjort bättre. Jag vet att presenning och jordsäck stör bilden, men dessa låg där på tork över dagen så bortse från dem.
Om du har samma kamera lägg gärna någon bild i denna tråd! 
/Désirée
Du ser vad fint den hanterar ljus och skugga. Men kameran har också fått fina resultat i tester. Jag äger inte någon G11, så det blir tyvärr inte någon bild.
Lycka till med nya kameran!
Mvh
Assar
Du ser även här vad fint G11:n exponerar, t.om. björkstammen är vit i dett svåra ljus.
Fin bild!
Assar
Bilderna visar att kameran exponerar bra och ger fin färgåtergivning. Det måste vara kul med en ny kamera.
Det måste vara jobbigt med synen och att inte kunna se skärpan ordentligt. För mig blev det lite tvärtom när jag äntligen skaffade nya läsglasögon och insåg at jag hade överskärpt mina bilder för mycket under en längre period. Ibland blir man trött på sig själv.

Ja min är ju inte en G11, utan en G7, och jag är mycket nöjd med den. G11 har ett större chip med lika många pixlar, så den har bättre dynamik och skärpa. Jag tycker att G11 är det mest lyckade exemplet i G-serien efter G5. Det jag saknar på G7, som var den första G-kameran utan vridbar skärm, är just att kunna använda den i obekväma lägen och ändå se skärmen.
Jag använder ofta min till närbilder, och jag brukar sätta på en försättslins då, på tuben som man kan sätta runtom objektivet. Det är ett vettigt tillbehör. Det enda som jag inte är helnöjd med utöver att skärmen på min är fast, är att man inte kommer åt minneskortet när den sitter på stativ.
Sen har dom gjort lite konstigheter med knapparna genom åren, så att det inte är helt lätt att skifta från en G-kamera till en annan, bland annat har dom växlat knappen som man ställer vitbalansen med. Ingen jättegrej, men retfullt om man trycker fel. Har man inte haft en annan innan är det ju inget problem. En klar fördel är att man har två egna vitbalanser att välja på. Det kan vara bra om man växlar mellan exempelvis fönsterljus och lampor.
Att kompensationen har en egen ratt är en finess som jag skulle uppskatta mycket, på G7 är det en knapp och ringen på baksidan, med visare på skärmen. Någon gång har jag behövt mer än två stegs kompensation, och då måste man ta till manuellt läge på alla G-kamerorna. Mestadels räcker två steg, så det är ingen stor grej. Men när man tar utan att använda skärmen är det bra att ha kompensationen på en ratt, och man får ju också mindre trängsel på bildskärmen när man inte behöver inställningar där.
Jag tror att du har gjort ett gott val. Det är en mycket kompetent kamera som säkert kan hänga med i många år.
#4 Ja det är jätteroligt
Jag är född krafigt översynt + att jag drabbas av ett slags ögoninflammationer som endast kan hävas med kortison, när jag tar sådana droppar är hela världen mer eller mindre suddig. En fördel med detta är att jag regelbundet kollar synen och alltid har bästa möjliga glasögon och linser.
#5 Som alltid kommer du med mycket bra information. Ja den vridbara skärmen är toppen. Stativ, tub och försättslinser har jag nu skrivit upp på önskelistan. Vad finns det för försättslinser och hur fungerar dessa? Hur bör jag tänka angående stativ? Ett sånt där litet bordstativ har jag sett att det finns som tillbehör.
Det här med att ställa in Vitbalans i kameran måste jag plugga på ordentligt (och mycket annat också så klart). Angående kompensation, menar du då ljusändringen som har en egen ratt?
Ja vi känner oss nöjda med den alla fyra 
/Désirée

Jäpp, kompensationen har dom satt på ratten till vänster nu. Det är faktiskt jättebra att ha den tillgänglig utan att behöva titta på skärmen. Man kan ju plåta med den här kameran på samma sätt som förr, med sökaren. Man behöver inte ha skärmen tänd jämt, och på så sätt kan den dra mindre ström.
Min erfarenhet är att en lins med +3 dioptrier är mest användbar. Visserligen slutar kamerans egen avståndsinställning när man har zoomat vid ungefär en halv meter, men en lins på +2 är onödig, eftersom man kan bestämma utsnitt med zoomen i stället för att också ha avstånd mellan ½m och 33cm tillgängliga. Med +3 kan man ta riktigt små blommor till exempel, när man zoomar till teleläge. Jag har också en hemsnickrad lins, där jag har klistrat en kikarlins på en filterfattning. Den kommer jag ännu närmre med, mellan ungefär 18 till 15 cm. Försättslins funkar ungefär som läsglasögon. Man får skarpt på närmre håll. Min första gjorde jag faktiskt av ett par billiga läsglasögon. Länken innehåller i stort sett hela historien och några exempel.
Jag använder flera stativ, bland annat ett litet fickstativ. Det jag oftast använder är en bönpåse, och ibland har jag ett tämligen dåligt stativ som jag har fått billigt, men som funkar bra och är lätt att hantera, till och med kan packas ner i ryggsäcken. Kameran skakar ju inte när den löser ut, och den är inte heller tung. Mestadels använder jag självutlösaren för att få skakfritt, och jag tar rätt ofta med lång slutartid och lägre ISO när grejerna är stilla.

Fin spis. Dom är lättare att håla rena än de gamla.
Du stod rätt nära och använde vidvinkel. Om det finns utrymme att backa, blir det mindre krökta linjer och lite mindre framträdande perspektiv om man står lite längre bort, och då kan man använda en längre brännvidd som inte ger så mycket ""tunnformig distorsion". Om man kan ta från längre håll blir det inte heller lika störtande linjer på spis, skåp och lådor. I regel, vid all arkitektur, strävar man efter att hålla kameran vågrätt.
Med tanke på att vitt har en tendens att inverka mer på ljusmätningen än mörka ytor, kan man kompensera en aning mot plus på en bild av vit inredning. Inte så mycket att skåpdörren blir helt utfrätt, den måste visa struktur, men hela bilden skulle kunna bli en aning ljusare.
Funderar lite över dagsljuset. Skåphandtaget och vänsterkanten på spisen har lämnat skarpa slagskuggor som från ett ganska punktformigt ljus och också sakerna uppe på bänken kastar slagskugga. Är det ett fönster som är ganska långt bort?
Det kanske inte finns plats att komma längre bort, men kompositionsmässigt kan man kanske lämna centralperspektivet och ta bilden snett, så att den innehåller diagonaler. Det ger ofta en mer intressant bild, som säger lite mer. Vi brukar ju ofta säga om blommor som man placerar i mitten och tar rakt uppifrån att det blir tråkiga bilder, genom vinkeln och mittplaceringen. En sned vinkel kanske hade givit mer miljö och visat köket bättre?
Japp jag stod nära spisen, alltså testar jag att backa någon till några meter och använder en längre brännvidd.nästa gång. Jag kommer även att testa att plussa på ljuset lite.
Ljuset som faller in från höger kommer från ett österfönster och detta är kökets enda fönster.
Samtidigt som jag tog bilden ovan tog jag även några bilder från höger och vänster. Kanske är dessa en bättre vinkel?
Syftet med denna tråden är ju att lära sig hantera kamerans olika inställningar och även att få till bra foton på sånt jag gärna vill ha bra bilder av (mat, bröd och hundbilder) Även om det handlar mycket om just Canon G11 så hoppas jag att ni som har andra kompaktkameror också ska kunna ha glädje av vad som kommer fram här.
Bild från höger…
/Désirée

Det funkar ju rätt bra. Kanske att man skulle rikta upp bilden lite i Gimp. När man tar med vidvinkel blir det lätt "störtande linjer", men det kan man fixa ganska smidigt med transformering av ett lager.