
Spruta


Det var en härlig effekt i #1. Det ser ut som relief i någon plastbricka eller nåt.

Riktigt. Nyttjade filter > sketch > bas relief

Den i#0 ser ut som dom jag fick som liten på 60 talet då fyllda med gamma globulin för att få mer av antibody :-) kommer ihåg att dom gjorde ordentligt ont men har inga men av dom idag dvs ej spruträdd:-)
mvh/bjorsa

Snyggt antibody!
Robert

#5 Robert, tack för alla trevliga och konstruktiva kommentarer, skall försöka bli lite bättre på det själv.
#4 Bjorsa. Fyndigt, många antibodisar blev det…Här kommer en till som påminner lite om hur man kände sig. Skulle hellre haft fokus på den främre delen men kameran har så dålig makrofunktion. Borde också ha en spets på men tror inte att jag har någon som passar. Möjligtvis kanske det kan gå med en modern.
Bjorsa. I´m coming to get you :)


#7 Den blev läcker som ett konstverk
mvh/bjorsa ej björta 

#8
Såg det. Korrigerat. Sorry.

#8 nemas problemas 



#12 fin bild den påminner om sprutorna som tandläkaren hade när man gick i lågstadiet på 60 talet å då satt det en riktigt lång nål på fast kan ju vara att man tyckte den var lång då den kom emot en men den hjälpte ju mot den där borren dom hade den utan vatten den kändes som om den gick med 100 varv per minut ischh
mvh/bjorsa

Så blev man ju man också…
Mitt första minne av tandläkarbesök är från 7-8 års åldern. På den tiden luktade det eter. Tandläkaren höll sin arm dold bakom ryggen och bröt på något germanskt språk. Gaaapa, gaaapa så han och tog fram sin håriga underarm från platsen bakom ryggen. I handen fanns självklart en tång. Vissa saker glömmer man inte.

Nä en del saker liksom bränner sig fast å just tandläkarbesöken i lågstadiet var grymma de var nästan så att dom hade spännbälte i tandläkarstolen .
mvh/bjorsa

När jag gick till tandläkaren i min ungdom så var borren remdriven. Det var i Norra Ängby skola i Bromma och på 70-talet. Stolsdynan var i svart läder och själva stolen i äggvit metall. Ett minne (skräck) som har etsat sig i hårddisken och lever kvar.
Hälsningar
Robert

Norra ängby där köpte kompisen hus för ett tag sedan vad nu de har med saken att göra:-)
Känner igen de där med remdriften å stolsdynan själv gick första 3 åren i snösätraskolan i rågsved och tror de var ryska bergborrare dom hade som tandläkare där man hade vibrationsskader efter remborren .
mvh/bjorsa