Foto iFokus

Foto

Etikettbildhantering
Läst 2227 ggr
Observer
0

Fråga - diabilder

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej!

Har fått en drös intressanta diabilder som jag tänkt digitalisera, men tyvärr upptäckt att många av dem har en tunn hinna av damm? Hur skall jag få diabilderna rena så att bra skärpa kan fås då jag scannar dessa?

Tacksam för svar.

Mvh/Observer

MartinO
0
#1

Först och främst är inscanning en lååångsam metod. Jag fotograferar av dem med en diaduplikator, kopplad till systemkameran.

Damm brukar kunna förflyttas med tryckluft. Hemma använder jag en tyst airbrush-kompressor som blåser med ett lågt tryck och hyfsat flöde. På bifogad bild tycker jag mig se ett fingeravtryck och då är det fett inblandat. Är det en inglasad dia kan du tvätta glaset med isopropylalkohol. En oinramad bild hade jag inte vågat tvätta utan hade testat med "borttagning av damm och repor", en funktion som finns i de flesta scannerprogram jag sett. Alternativt tar du bort fingeravtryck och dylikt med klonstämpeln i ett bildbehandlingsprogram.

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

Observer
0
#2

Tack för info!

Mvh/Observer