Foto iFokus

Foto

Etikettövrigt
Läst 646 ggr
emsems
0

bilderna försvann

fotade en hel dag ca 5 mil bort på en tävling, när jag sedan skulle lägga in bilderna var dom spårlöst försvunna. var tog dom vägen…? otade på igitalkamera och sparades på ett SanDisk SD Card. Va gör jag?? måste ha bilderna till ett jobb och ej möjlighet att fota om? varför försvann dom och hur hittar jag tillbaka dom?

Anna
0
#1

Hur exakt menar du med försvann?

MVH Anna

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

emsems
0
#2

inget spår av att dom ens funnits.. om man öppnar mappen  är den tom. och om jag försöker se bildernavia kameran så står det "no saved pictures"… blir gaaaalen

Anna
0
#3

Du har inte typ formaterat minneskortet (av misstag) innan du lade in bilderna..?

Eller fanns de när du lade in de på datorn och sedan försvann? Låter skumt.

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

emsems
0
#4

bokstavligen gjorde jag så här: fotade massa bilder. sätngde av kameran som vanligt och lade den i fodralet och in i väskan. är låg den några timmar och när jag sedan kom hem så öppnade jag kameran precis som vanligt och tog ut kortet och stoppade in det i datorn, presciiiis som vanligt.. och då stod det att det var tomt. gjorde precis som vanligt och allt är borta!!

Niklas
0
#5

Det finns räddningsprogram för foton. Leta reda på ett sånt och se om det hittar något på kortet. Jag vet att det har tipsats om program här tidigare.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Martin
0
#6

#5 Ofta finns det med programvara till de kort man köper också. Vet dock inte hur bra de är.

mvh Martin

emsems
0
#7

#5. vad är det för typ av program? typ namn och så?

Ameli
0
#8

Glöm inte att formatera kortet nångång ibland, sånt där kan hända annars. När man bara raderar bilder från minneskortet så sparas en liten del information från varje bild, till slut blir kortet fullt och då kan konstiga saker hända. Oftas låser sig kortet och man för ett felmeddelande. Men när man formaterar så tas all informaton bort.

Men i ditt fall låter det som att du kommit emot radera/formatera och lyckats tömma kortet. Gå till SanDisk´s hemsida, de har ett program man kan ladda ner för att rädda bilder (om jag inte minns helt fel) Det fins flera, men de flesta är olagliga. Gå annars till närmsta fotobutik, eller den butik där du köpte kamera eller minneskort och be dem återhämta bilderna. Det ska butiken göra, om det är en bra butik.

Lycka till.

emsems
0
#9

tack för tipset!

emsems
0
#10

nu har jag använt programmet Recovery Manager. det hittade en massa gamla bilder men inte de jga sökte… någon fler chans?

sundis73
0
#11

#10 Hittade du dem inte när du körde Recovery Manager är det nog kört.
Då existerar ingen information om de bilder du tog på kortet.

RubHel
0
#12

Hur formaterar man sitt minneskort?

Anna
0
#13

#12 Gå in i menyn på kameran och leta tills du hittar "formatera". (olika på olika kameror, därför kan jag inte ge en exakt beskrivning)

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

xarfez
0
#14

Jag har använt mig av programmet "photorescue". det har fungerar mycket bra.