Photokina-spaning
Martin Agfors har den här veckan befunnit sig på Photokina, den gigantiska mässan för allt foto- och bildrelaterat som hålls i Köln varannat år. Här följer hans nyhetsrapport, uppdelad efter varumärken.
http://www.idg.se/2.1085/1.342306/photokina-spaning
Kanske kan intressera ngn?
---
Passa på att ladda upp ngr egna foton på deras:
Photoglobe - photokina - World's biggest photoglobe
http://www.photoglobus.prophoto-online.de/en
…kanske vinner du ngt. pris?
--
/L
Tack för tipset om artikeln!
mvh Martin
U'r welcome :-)
/L
Tack. För egen del är det mest Canon och just 60D som intresserar mig för tillfället. Går i köpastankar om ny kamera och det är ett av flera alternativt. Vi får väl se vad det blir när det är dags. :o)
mvh Martin
Synd att photoglobe bara är på tyska, det verkar annars vara en intressant sida.
Tyskarna lär sig visst aldrig att göra websidor och restaurangmenyer på engelska 
Nja…lär sig - de vill inte! De liksom froggisarna har en egen uppfattning om vem som e herre på täppan.
Få e kunniga i eng fr Tyskland å söderut i EU.
/L
#5 Så är det! Fast jag tycker tyskar i allmänhet är väldigt duktiga på engelska, så därför förvånar det att deras webbsidor sällan har valmöjligheter. Jag har varit en hel del i Tyskland, men har nog aldrig stött på någon som inte talar engelska.
Xaktamente!
/L

Jag hittade en trevlig grej där som jag tror att jag ska köpa. Lensbaby har gjort en tiltadapter till min kamera, som kan ta Nikon-objektiv. Jag har en 24-48 zoom, som jag kan sätta Nikon-fattning på, och med den skulle tiltadaptern vara det för mig ultimata tillbehöret. Den är inte helt billig, så det kan dröja innan jag får råd, men den ger precis det som jag saknar.
Kul!
/L
Ser nu att det faktiskt finns engelskspråkig ver. av sajten - man har valet mellan DE|EN - längst nere t vänster.
Hepp!
http://www.photoglobus.prophoto-online.de/en
/L
Ops, men den var inte speciellt synlig direkt
Då får vi se om där finns nåt roligt att läsa
;-)