Fotomaraton!
På lördag ska klubben ha ett fotomaraton. Jag har aldrig tidigare varit med på något sådant så nu vill jag att ni öser alla era bästa tips över mig!
Det blir både fotning i dagsljus och mörker. Jag kommer ha stativ med mig och extern blixt, 18-55, 55-200 och macro objektiv med mig. Funderar på en fick lampa om jag kanske vill göra någon kul effekt. Vad brukar ni ta med på fotomaraton?
Den som går i Skara? Jag har aldrig ens hört om det innan jag såg en flyer i morse. Om inte annat så får du jättegärna skriva och berätta om hur det gick och hur det var :)
Paulina
Nej den är i Mullsö. Ja vi får väl se om det blir nåt bra 
Ah, Skaras fotomarathon var inte förrän nästa helg såg jag nu :) Hoppas du får kul!
Paulina
Har aldrig varit på ett, men det finns/har funnits liknande med djur/naturtema i Sthlm-området (undrar om inte Janne varit lite delaktig i dem, om jag nu minns rätt…).
Finns det olika teman inom maran är väl en bra idé att redan innan börja fundera. Vet du vilket område och vilka tema så hade jag tagit en "rek-tur" för att få lite ideér. Givetvis är minneskort och batterier bra att ha, trist att ha fulla minnen och inget batteri efter halva dagen :o)
Matsäck och vila inför kanske?
mvh Martin
Det är tolv olika teman och vi får veta vilka på tävlingsdagen. Tror inte att man någonsin får veta sånt i förväg. Känns som fusk :-)
Lunch ingår i anmälnings avgiften så om man vill äta nåt mitt på dagen är det bara att åka till fiket :-) Vila kan man göra när man blir gammal 
Extra batterier och minneskort äger jag inte ens, men jag får in nästan 1000 bilder på mitt så jag klarar mig nog om jag rensar det innan.
Finns det någon hemsida eller liknande om evenemanget? Hade varit kul att läsa, även om jag inte har möjlighet att vara med.
mvh Martin
Tack. Lät kul. Lycka till imorgon!
mvh Martin
Intressanta tema. Säkert svårt, jag har aldrig deltagit i ett. Jag tycker du har lyckats riktigt bra med några teman medan jag nog tycker att vissa känns krystade eller slarvigt genomförda. Men vet inte heller hur lång tid ni hade på er. Tema 4, 5 och 6 tycker jag du gjort bra, de fastnar jag mest för.
mvh Martin
Det var svårt ;-) Men jag kan känna att jag slarvade igenom dom flesta för att jag hade lite annat att göra den dagen också. Vi började 09:00 och slutade 19:00 4,5,6 var dom bilderna jag faktiskt la mest tanke bakom. Själv tycker jag att 4 och 5 är bäst. Sista temat med ljuset, där hade jag hjärnsläpp och "bara tog nåt". Ångrade mig i går, men det spelar ju ingen roll. Det är ju på skoj! Nu när jag haft lite tid på mig att fundera och tänka igenom det så kommer jag ju på flera saker jag kunde gjort mycket bättre!
Men som sagt, detta var första gången och jag tänkte nog inte till som jag önskar att jag gjorde ;-)
Det är alltid svårt första gången man gör något. Nu har du i alla fall lite erfarenhet av Fotomarathon och kanske kan lägga upp det / planera lite bättre nästa gång du skall vara med. :o)
Blev själv sugen på att vara med i en tävling. Får väl se vad som finns :o)
mvh Martin
Kan man bara starta en tävling så där om man vill det? Tänkte man kunde lägga ut 5-6 teman som folk kunde få fota någon vecka och sen lägga in den bästa av varje tema. Men det kanske blir rörigt. Men om man skulle kunna stukturera upp det på något sätt så hade det varit himla roligt att se allas olika tolkningar!
