Minneskort
Ska köpa minnes kort till en NikonD50, ska man ta en eller 2GB? Behöver man 2 eller är det bara onödigt?:P

Det beror på om du fotar i RAW eller JPEG.
Jag skulle nog ha köpt 2gb eftersom jag gärna fotar i RAW. Dessutom (om du inte prioriterar skrivhastigheten över utrymme) så kostar de inte farligt mycket. Att köpa 2*1gb skulle visserligen kunna vara en idé det med eftersom att du då kan "dela upp" ett fototillfälle på två kort, ifall att ett går sönder!
Jag skulle köpa 2G eller tja jag köpte ett 8G för jag skall ut på resa. Men hursomhelst har du råd satsa på 2G man vet aldrig när man skall nånstans och inte kan mellanlagra.
Hälsningar Mattias
Jag använder bara 2-gigabytekort än så länge. Det rymmer lagom många bilder.
Vänliga hälsningar
Niklas
Kommer nog använda båda formaten, kanske mest jpeg.. Men det var bara bara 150:- skillnad så jag kör på det större då, tack för hjälpen!:)
anna