Häst bakom husvägg
Den här bilden fick jag idag när jag var i stallet påväg hem från skolan. Windy kikar nyfiket fram bakom husväggen (huset står precis utanför hagen) och jag gillade scenariot så jag tog en bild på det hela och detta är resultatet.
Vad tycker nu om kompostitionen, färgerna, beskärningen osv? Vill ha konstruktiv kritik! Har själv lite svårt att placera bilden hos mig själv, så behöver er hjälp. Kritisera på!
Nikon D50, Tamron 70-300/4-5,6
MVH Anna Attlid
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

Hej jag hade tagit bort mera vägg annars tyckte jag om bilden. Gillade det röda staketet mot den vita hästen och bakgrunden.
Håller med #1, väggen tog för mycket plats.
http://www.regret-nothing.com
#1: Tack.
#2: Bättre såhär?
MVH Anna Attlid
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

#3 Blev bättre! :)
tycker du gjort det mycket bra. färg, komposition och det jag faller mest för är skärpedjupet. Håller med att #3 är bättre.
#3 Blev mycket bättre, mer fokus på hästen.
http://www.regret-nothing.com
Tack så mycket.
Mer kritik? :)
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling
Gillar bilden Anna. Tycker om känslan av att hästen tycks säga "kommer du nu? Så trevligt". Nej, men du förstår troligen vad jag menar. Gillar den som du beskärde lite till mer än första, som tidigare - mer fokus på hästen.
Skulle nog inte skada med en bild som är inzoomad ytterliggare lite närmre hästen för mer detaljer i just ansiktet. Men som sagt, jag gillar den! Även färgerna känns varma i bilden, trotts snön.
Mvh//Rebecca
#8 Tack så mycket. :) Jag hade på full zoom (alltså 300) när jag tog bilden, stod en bra bit ifrån henne. Så tyvärr gick det inte att få närmare - men är nöjd ändå.
MVH Anna Attlid
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling
#9 - Såklart är inte alltid närbilder nödvändiga, det är en smaksak/vad man är ute efter. Som sagt tycker jag att du lyckats bra med den bilden som du tagit! :)
Mvh//Rebecca