Mot ljuset i motljus
Både din och Geronim0s idé med motljustema är kul. Ofta tänker man bort motljuset, men det kan bli väldigt fina bilder. Dina två exempel är bevis på det.

Underbart initiativ! Nu får jag rota igenom arkiven/bege mig ut och fota så jag kan bidra till tråden.


#3 Vilket fint porträtt. Gillar det gula ljuset.
#5 Jag gillar hur fint blommorna står ut mot bakgrunden. Fint.
#6 En sådan motljusbild gör att det ser så lugnt och fridfullt ut en sensommarkväll. Och här sitter man på jobbet. Bläää.
#7 Fungerar också väldigt bra. Du har en bra kontakt med modellen.
Kom igen med fler motljusbilder.

#9 Kul med ett svartvit foto Bengt. Svartvit tar fram kontrasterna fint.
# 10 Ett annorlunda foto. Ju mer jag tittar på det ju mer gillar jag det.
#12 Det kan bli bra när man "gömmer" solen eller ljuskällan bakom något som i det här fallet. Gillas.

#13 Super stämmningsfull bild. Jätte fin!
Vänliga hälsningar Stephan

När det gäller väldigt små blommor är det knepigt att få dem i motljus, eftersom man måste komma ner så nära marken. Hur som helst, här är en vitsippa i motljus. Eftersom det är motljus så vänder den nacken mot mej, den vänder sig ju mot ljuset.
Jag tog blomman med en gammal zoom som jag har, Tamron 85-210 mm, och den är förvånansvärt bra. För den här bilden använde jag objektivets makroläge.

Och jag hittade ganska mycket blåsippor också, men det är samma där, de växer i sluttningar mot ljuset, så man måste ner mycket nära marken. Då är det bra med den utsvängbara skärmen, så slipper man ligga ner själv.
Den här är tagen med Distagon 35 mm, som är en vidvinkel på Contax, men som blir ett lite lagom porträttele på 4/3-formatet. Jag såg till att ha någonting lite mörkare bakom blommorna för att ge lite kontrast. Den här gluggen har bra kontrast och skärpa, men inte lika fin boké som min 50 mm Planar. Så är den ju inte heller tänkt att vara tele, utan det är en vidvinkel, även om den inte kan bli vidvinkel på den här kameran (Lumix G1).
Solen hade gått och gömt sig bakom moln, och det var rätt sent på dagen, så det blev lite måttligt motljus.
#15 Tackar.
#16 Det blir ett fint ljus genom bladen på en ljus blomma. Men som du sa så måste man långt ner för att kunna ta dom. Fin bild.
Så nu väntar vi bara på bilder från Geronim0 och MonisN. Inget press men var är dom?

Våra alster ligger i denna tråden. Känns dumt att posta samma bilder en gång till. Jag har inte haft möjlighet att ta några nya under veckan och det lär tyvärr inte bli i helgen heller.
#20 Fair enough. Det finns några höjdare där med blomman och ekorren.
mingdie! Dom kommer! Har tyvärr ingen på lager, så det blir att ta nya. Får se vad helgen kan bjuda på.

#21. Tack för dom orden! 

Gjorde en liten koll av kvarvarande bilder från fototuren i söndags. Denna tycker jag känns väldigt vårig, dessutom visar den tydligt vilken glädje ett visst kameramärke kan sprida även till våra yngre medborgare.
Hint. Kolla nyckelbandet, sedan smajlet på killen! 
#24 Men hallå hallå!! När han fick syn på min kamera fick han ju så bråttom och ville titta så han höll på att stå på näsan. Minns du???
Fast smajlet är helt underbart.

Jodå… Jag minns att så fort han såg din kamera tvärstannade han och började nästan gråta!

OT OT OT…
#24 Vilken solstråle. Snacka om att vara en gal skit.
# 28 Båtar och motljus är läckert. Snyggt.
#28 & 30 Vilka vackra soluppgångar. Får nog försöka masa mig upp i tidiga ottan någon dag!
#29, tackar
#30, Snyyyggt
#31, tack så mycket.
Motljusbilder tycker jag ofta blir väldigt stämningsfulla.
mvh Mikael

#28 Också super stämmningfull bild!
Vänliga hälsningar Stephan

Bilden är tagen för några år sedan med analog kamera.
Vänliga hälsningar Stephan
Svan, ett glittrigt hav och 100% motljus.
#33 Det fungerar mycket bra med oskärpan. Gillas skarpt.
#34 Läckert motljus. Är det solen eller något annat. Fin.
#36 Wow. Det känns som om det inte är i Sverige men jag kan ha fel. Underbar bild.
#37 Se där kom den och den som väntar på något gott och så vidare. Läckert foto. Gillar alla stjärnorna som ger liv i bilden.

#38 Nej, du har rätt, det var i Australien.
Vänliga hälsningar Stephan
#39 Jag gissade på Australien eller Nya Zealand.
Eftersom jag har varit så mycket i båda länderna så får man en känsla när det gäller foton. Jag kan väldigt ofta se om ett foto är taget i Sverige också. Nu fick du mig att undra vad det är. Kan det vara ljuset som är ganska annorlunda på olika ställen?
#41 Annorlunda och intressant. Passar perfekt i svartvit.


#40 Ja, ljuset är ganska annorlunda vid olika ställe. Bilden är tagen vid straden Cape Hillsborough - norr om Mackay Queensland.
Bilden är tagen på Fraser Island - här var det storm i Brisbane och vi har hunnit bort innan stomren var där.
Vänliga hälsningar Stephan
#38 Solnedgången :)

#43 Ett fint fönsterljus, även om det inte riktigt är motljus. Underbar bild.
#43 Det gör inget om det inte är en motljusbild. Vi är inte så petiga. Jättefint porträtt som fungerar utmärkt i svartvit.
#44 Jag har varit i Brisbane när vi fick en storm med åska. Blixtarna syntes i flera timmar och regnet öste ner. Det var väldigt imponerande.
#46 Ja det är vad vi pratar om. Om solen hade varit lite lägre så att den precis skymdes av träden så hade ljuset i fotot blivit lite mjukare men jag gillar bilden ändå.
#48
va bra :)
Jag tänkte inte speciellt jätte mycket när jag tog bilden så det fick bli som det blev 
Sajtvärd för Naturfoto & Musik
Medarbetare på Djurfoto

# Just dessa vårtecken hittade jag i rabatten idag! Visserligen räknas de som ogräs, men jag tycker det är solar i gräset:)
Mitt bidrag är vitsippa i motljus.
men, jag laddade ju upp i fel tråd, uhh vad pinsamt! 
Sajtvärd för Naturfoto & Musik
Medarbetare på Djurfoto
#50-52 Kul att se lite blommor. Blommor kan se mycket livligare ut med lite motljus.
#54 Helläcker bild. Jag ser att den inte var tagen i Sverige.

#57 Kul bild. Ser lite ut som ett spindelnät.
#58 Snyggt. Fungerar mycket bra med solljuset.
#59 Ha,ha ja det hade jag inte tänkt på…ett väldigt stor spindelnät!
#56 Tack! Har du rätt i, den är tagen i Brasilien:)
#64 Ett enkel och fin bild.
#63
Tack :)
Sajtvärd för Naturfoto & Musik
Medarbetare på Djurfoto
#63 Spindelnätet är vackert fin bild
Hälsningar Gnidde.

#70 Har du haft med dig lampan ut, eller riset in?!

Riset in; det finns väldigt gott om det, så blåbären tål nog en viss gallring. Kvisten står i ett litet glas med vatten nu.
Det är just när jag tar såna här bilder som felet i firmware är som mest irriterande. Det går inte att se ordentligt i sökaren när man ställer mycket kompensation. Jag skulle ha behövt dra ner den ett par snäpp till för att få mer teckning i högdagrarna. Nu micklade jag med kurvorna i stället för att få bakgrunden helsvart och missade lite av den möliga dynamiken.
#72 Jag frågade för jag funderade på vad det var för svart bakgrund där i naturen

Det är ganska lätt att få svart bakgrund ute, men kanske inte i blåbärsskogen, eftersom dom växer ganska tätt. Det går knappast att isolera en enskild kvist om man inte ger den en egen bakgrund, men det går också. Däremot kan det ofta vara knepigt med skärpan när man exponerar lång tid om det bara finns tillstymmelse till vind. Blommor och kvistar är ofta inte alldeles stilla i naturen. Men också det har lösningar.

#68 Vilka härliga färger.
#69 Gillar kompositionen. Snyggt.
#70 Nej det är väl inte fusk. Snyggt.
#75 Enkla bilder kan bli mycket bra. Fint med bara en liten fågel.

Jag tycker att just de här blommorna blir väldigt fina i motljus, eftersom ljuset når in i den lilla klockan och man ser in i den. Bladens ådring kommer fram väldigt fint också, men det är en knepig avvägning mellan skärpedjup och bästa möjliga skärpa. Det blir skarpare med större bländare, men skärpedjupet minskar, och om man stryper bländaren för att öka skärpedjupet så luddas skärpan upp i de finare detaljerna. Den höga kontrasten när man har mörk bakgrund förstärker skärpeintrycket.
Själva blomman tycker jag är så fin, som en liten japansk papperslykta, med märket stickande ut i mitten.
Och det är inte svårt att få svart bakgrund när man använder lampa, det går bra utomhus också, bara att man då måste släpa med sig sin lampa. Man kan ha en blixt med sladd eller fjärrutlöst för samma effekt. Om lampan/blixten lyser mot kameran och inte lyser upp bakgrunden och huvudmotivet är mycket ljusare än bakgrunden, så kan man få den till helsvart. En skärm som stoppar direktljuset mot objektivet gör att man slipper reflexer. och den ger lite lättningsljus framifrån.
#77 Jag håller med om att det var mycket lyckat motljusfoto av dom blommorna. Det ser faktiskt ut som små papperslycktor.
Den hoppas att den här tråden har gett lite ideer och tips när det gäller motljus. Ibland kanske man inte vill ta bilden just för att objektet man skall fota är i motljus men man kan alltid göra något av situationen. Om ljuset är för grått, tråkigt och kontrasterna är för stora så kan man alltid göra en siluettbild i svartvit. Det här är inte den bästa av bilder men duger kanske till att illustrera vad jag menar.
#77
Me like dina blåbärsblommor. Underbara

#80 Jag gillar siluettbilder med sol i bakgrunden. Det blir så härliga färger.

