Foto iFokus

Foto

Etikettkritik-hård
Läst 897 ggr
heffaklump
0

Kritik- Tulpaner

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Fyllde år i måndags och fick två buketter med tulpaner :) Försökte få så bra fokus som möjligt inne i blomman. Har bilderna i sepia toning. Tänkte kunde va kul att få lite kritik på dom ^^  Är inte rädd för hård kritik och nya tips ;)

heffaklump
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

-

NaimaG
0
#2

Grattis i efterskott. =)

Vad gäller bilderna hade jag gärna sätt den första ur en annan vinkel då den vinkeln som är nu ger blomman ett insektsliknande utseende. Kanske skulle man ha fotat mer från sidan än just ovanifrån. Den andra bilden tycker jag är lite väl mörk, det är svårt att se den som en tulpan. ;)

heffaklump
0
#3

Tack ^^

Tulpanen på andra bilden är väldigt mörk i orginalfräg också, mörk lila. Det är meningen att det ska vara närbild på pollenen (eller vad man nu kallar det), just den första tulpanen såg ut ungefär så i alla vinklar, väldigt litet och rörigt så det var svårt att få en bra bild :P