Foto iFokus

Foto

Etikett: makro-och-stillbilder-ej-kritik
Läst 3683 ggr
schnecke
0

Bygga en fotostudio, en liten.

Ja, hur många papper behöver man till det? :) för jag har tänkt att foto macro!

Moderator edit: Flyttar tråden till Fotografera Makro och stillbilder.

//MartinO

MartinO
0
#1

Ofta fotar jag produktfoto (macro) utan speciell studio. Var bara noga med hur ljuset faller. En handuk eller lakan kan vara bra som bakgrund. Många använder också en uppskuren 10-25 liters plastdunk som "ljustält".

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Tackar, Jag hade ett vitt papper och en svart mapp! Här kan du få se en bild hur den blev! :) Jag tycker att bilderna blev bra iallafall.

MartinO
0
#3

Det vanliga problemet vid Macrofoto - för kort skärpsdjup.

Nu var din exif-data inte komplett, så jag kunde inte utläsa vilken bländare du haft. Men ha en liten bländare (stort värde), så får du längre skärpedjup. Tiden kommer att öka, så stativ är ett måste.

Det verkar också som du fått problem med vitbalansen. Om du fotograferat i råformat, så kan du laborera med vitbalansen i efterhand med Raw Therapee. Ljussättningen fungerar. Nu är det bara till att fortsätta öva.

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
#4

Okej, men tyvär förstod jag ju nästan ingenting dära, kan du kasnke förklara på ett lättare sätt? :)

MartinO
0
#5

Vi börjar med bländaren. Ställ kameran i A-läget och ratta fram en liten bländare, förslagsvis 22. Tiden kommer nu att följa med, så den behöver du inte bry dig om. Ställ vitbalansen WB till den symbol, som matchar din ljussättning (glödlampa eller lysrör).

Jag förmodar att du inte har trådutlösare, så använd kamerans självutlösare för att få en fördröjning, så slipper du skakningsoskärpa.

När du börjar tröttna, lämna kameran och läs lite manual. Det brukar hjälpa. Flört

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
#6

Okej, Tack så jätte mycket, Nu ska jag prova att ta ett foto!

schnecke
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Här är bilden jag tog, vad tycker du?

schnecke
0
#8

oj, nu märkte jag att det var massa damm på linsen! ouuups.

MartinO
0
#9

Se så! Klart bättre skärpedjup. Mer kan man nog inte begära med din utrustning.

Dock hade jag önskat lite mer ljus, men var försiktig med reflexer från metallföremålen.

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Okej, Tackar! Nu vart jag glaaad! :) vad sägs om den?

MartinO
0
#11

Nu känns vitbalansen närmare verkligheten. Skärpedjupet är fortfarande för kort i min smak. Prova att ha föremålet stående, så försvinner problemet.Flört

Det är alltid svårt att få tillräckligt stort skärpedjup vid macrofoto.

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
#12

Okej! Glad Tycker du att 899 :- är värt för Photoshop Elements? :)

MartinO
0
#13

Du har ju redan startat en tråd i ämnet. Fortsätt där med fågan.

Jag är inte rätt person att fråga, då jag kör med freeware och open-source. Allt som kostar pengar är inte prisvärt. Flört

Sajtvärd för Foto

Sajtvärd för Fågelskådning

schnecke
0
#14

Okej! :D

Lakrits
0
#15

Ser ut som att du har damm på sensorn, två mörkare prickar på bild ett och tre. Testa att köra en sensor redngöring om kameran har sånt.

Bilden varkar lite mörk fortfarande, testa att lek lite med exponeringen vilket nog är lättast och du fotar i RAW format. Får du bakgrunden ordentligt vit så blir bilderna ännu häftigare.

Hälsningar

Mattias

schnecke
0
#16

Okej,