Foto iFokus

Foto

Etikettvilda-och-tama-djur-ej-kritik
Läst 291 ggr
Minsanne
0

Vill så gärna

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Tycker det är så vansinnigt kul att fota. Har en kodakEasy share P850. Använder mig mest av auto men skulle vilja lära mig mer. Är det någon som har tips på var jag kan hitta info om just den kameran? Eller är det någon annan här inne som använde samma kamera?
Jag fotar mest hästar, då och då blir det en kanonbild i mitt tycke.
Skickar med denna bild som jag tog häromdagen. Säg gärna vad ni tycker … tacksam för både ris och ros Glad
/Minsanne

Robert
0
#1

Har du möjlighet att ta bättre kontroll över din exponering? För nu ser din bild överexponerad ut och det har säkert och göra med att det  är mycket mörkt i bild. Sök info på nätet om din kamera.

Hälsningar

Robert

Lakrits
0
#2

online manual om du inte har en utskriven variant. annars har dprewiev har ett test på den

Hälsningar Mattias

Anna
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Hästarna är mycket lika i färg, de smälter nästan ihop med varandra. Om du bytt vinkel kanske det sett bättre ut? Lite mer framifrån kan jag tänka mig skulle bli bra.
Sedan har du klippt av rumporna på dem, vilket jag inte gillar. Även den översta hästen i bild är avklippt. Själv hade jag även gått ner i samma höjd/nivå som hästarna.

Kanske kunde du beskurit den såhär? ->
Eller haft hela hästarna med i bild.
Jättesöta hästar dock!

Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling

annaattlid.se

jojjehanna
0
#4

Jag hade nog flyttat kameran mer till vänster och kanske även nedåt för att få med mer av vattenspeglingen. Ev vänt kameran på högkant för att få med mer av hästarnas framparti + speglingen. Tycker inte det gör något att baken är kapad, mer att översta hästen är kapad, kanske kunnat undvikas med högkant. Tycker det var ett mycket bra motiv med de "raggiga" lika ponnyerna som dricker. Bra motivval!

Lotta_A
0
#5

söt bild