Foto iFokus

Foto

Etikettkritik-medel
Läst 754 ggr
Eklang
0

Kritik - Redigerad eller oredigerad?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag skulle vilja ha lite kritik på de här bilderna i helhet, men jag skulle även vilja veta om den utformar sig bäst i s/v eller i färg.

Ignorera loggan som jag bara skrev dit som hastigast!

Oredigerad: Tog bilden i somras, 1/83- F/5.7.

Emma, medarbetare på Hästfoto.

Eklang
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Redigerad: konverterad till s/v samt ändrat kontraster

Emma, medarbetare på Hästfoto.

MonisN
0
#2

Bild #1 är en underbart vacker bild. Det korta skärpedjupet och färgerna ger bilden en fin harmoni. Den skulle absolut hamna på min vägg. Bild #2 är också fin på sitt sätt, men tycker du gett den lite för mycket kontrast.

Den som ställer många frågor ökar mångas visdom!

Medarbetare på foto.ifokus.


Eklang
0
#3

#2 okej tack för kommentaren, ska tänka på det :)

Emma, medarbetare på Hästfoto.

Futurity
0
#4

Oredigerade! Varför ta bort dom otroligt vackra färgerna?

 
 
 
 

Metinia
0
#5

Jag säger helt klart redigerad! Visst, den var mycket fin i färg, fina färger och så, men kontrasten är på tok för låg. Jag tycker den var grymt läcker i sv/v, skulle behöva lite mer skärpa enligt mig.

Förövrigt är bilden snygg, jag gillar kompositionen väldigt mycket, snyggt! Dock kan du ju tänka på att testa med ännu kortare slutartid för att få till mer skärpa på blomman (det går iof att lägga till skärpa i efterhand, men det är sällan lika snyggt). Bra jobbat!

Eklang
0
#6

Tack så jättemycket för kommentarerna

#5 ska tänka på det tills nästa gång.

Emma, medarbetare på Hästfoto.

Jojaton
0
#7

Lite mer skärpa på den sv/v och liiiite lägre kontrast så är den jättebra :)

Johanna - Instagram