Sälja objektiv?
Hallå hallå nu har jag två objektiv som jag tänk sälja, men jag vet inte riktigt hur det går till med frakt och betalning. kan någon kunnig person guida mig tack (A)
Cecililia

För att vi ska kunna komma på ett pris behöver vi ha information om tillverkare,brännvidd,ljusstyrka,inköpsdatum & gärna vilken fattning det är på.
Eh det var inte det jag frågade :O
Jag frågade hur man gör med betalning till kunden och hur ska man skicka paketen?! Var skickar man paketen ifrån?
Jag har aldrig skicka något förutom vykort!

Oj, Jag trodde du menade hur mycket du skulle sälja dom för också. Det går bra att göra eget embellage runt och sedan gå till posten -> Väga det, Berätta priset för kunden och kunden betalar hela/halva summan (Du bestämmer). När du har pengarna på ditt konto skickar du.
Okey. Men hur gör man med portot då? Det ska väl kunden betala va:P

#4 Ja, du väger det hos Posten och dom berättar hur mycket det kostar.
Okey tack!
#6 Vem som betalar portot blir upp till dig och köparen att bestämma, det är ni som ingår ett avtal om pris, frakt osv.
mvh Martin
Okey tack för svaren på båda trådarna :)