Foto iFokus

Foto

Etikett: kameror-objektiv-och-annan-utrustning
Läst 2083 ggr
bildochfoto
0

Objektiv för att fota fåglar ?

Jag har ett dilemma. Låg budget. Eftersom jag är familjefar kan man inte slänga ut massa pengar på objektiv…

Jag funderar på att köpa ett billigt 70-300 och funderar mellan

Sigma och Tamron  

Jo jag är medveten om den taskiga ljuskänsligheten, men har man inte miljoner så får man kanske nöja sig med det….

Eller har ni några andra alternativ som är bättre? Inte mer än 3500 kr

Niklas
0
#1

Cyberphoto verkar tycka bättre om Sigma. Jag har ingen erfarenhet av något av dem.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

bildochfoto
0
#2

Niklas: Det lutar åt Sigman. Man måste ju tänka litet ekonomiskt när har barn. Önskar min ekonomi var bättre så jag inte behövde tänka på det så mycket…

Zpookey
0
#3

Jag har själv Sigmas 70-300 och är mycket nöjd med det för det priset.
Har även testat Tamrons men fastnade för sigmas.
Men man ska ha klart för sig att de är billiga gluggar så att man inte förväntar sig att man ska få lika bra bilder som på en 70.000:- glugg.
Men som sagt…för det priset så är de mycket bra och jag är helnöjd med mitt. Jag har tagit många bra bilder med det.

bildochfoto
0
#4

Zpookey: Har du några som du kan visa?

CarlS
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Jag har också ett Sigma 70-300 F4-5.6 DG Macro som jag är väldigt nöjd med.

Skicka med en dovhjort som jag tog med Sigmat..Tog detta på frihand så bilden hade blivit bättre med stativ förstås..

Fast du kanske hade viljat se bild på en fågel förstås..:) Har inte lyckats fånga någon sådan ännu på bild..

bildochfoto
0
#6

Tack Carl. Trevlig färgåtergivning. Berättade en del i alla fall. Verkar som Sigmat är mycket mer populärt än tamron….i alla fall när det gäller just det här objektivet och omfånget.

Robert
0
#7

Varför zoom? Fast objektiv = billigare och bättre.

Hälsningar

Robert

Martin
0
#8

Kan du länka (eller berätta var du hittar) till två likvärdiga objektiv (utöver att det ena då skall vara zoom) där det fasta dessutom är billigare?

De fasta jag hittar är förvisso betydligt bättre ljusmässigt, men också ca minst 10-falt dyrare.

mvh Martin

kjula
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

Har ett billigt Sigma 70-300 mm. Jag tycker det fungerar bra med tanke på priset. Jag har inte fotat så mycket fåglar, men plåtade en and häromdagen, ( ganska trist) men du kan i alla fall se skärpan, tagen på fri hand

Figge
0
#10

Man tycks aldrig kunna få för lång brännvidd! Tyvärr! Kanske kan Du hitta en beg 300/4,0? Och en konverter 1,4x. Då kan du BÖRJA leka. Mycket svårt att klara priset 3500:- om du ska ha nåt vettigt. Manuellt objektiv är kanske en möjlighet.

Sen beror det förstås på vad du menar med fågelfotografering? I naturen eller vid fågelbordet/holken eller på zoo? Stora eller små fåglar? Vad har du för kamera? Med en DSLR med en cropfaktor på 1,5 eller 1,6 minskar ju behovet av ett supertele.

bildochfoto
0
#11

Figge: en Canon EOS 350D. Som du säger är det ju svårt med 3500 för ett sjust.

Jag lär nog få anpassa fotograferingen litet efter objektivet också. De billiga klarar nog inte tidig morgon med tanke på ljuset.

Klart man vill kunna fota litet mindre fåglar också. Det lär dock bli att försöka hålla sig till den ljusa delen på året.

Figge
0
#12

Kör själv Nikon, så jag vet inte vad kan man tänka sig till en Canon.

Fåglar är ofta mycket små. Ju mindre, ju livligare. Och skygga. Gillar dessutom tidiga mornar. Det kan man inte göra mycket åt.

Det är naturligtvis inte helt omöjligt att använda en ljussvag 70-300 zoom, men risken är nog mycket stor att du blir besviken.

Niklas
0
#13

#10: Helt sant, fotograferar man havsörnar vid fågelbordet behöver man inte så långa objektiv. :-)

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning