
Kvalitéskillnad på Sigma 70-300 och Sigma 50 Macro
Ja som rubriken säger så undrar jag om det är någon som har båda dessa objektiv och kan tala om hur stor skillnad det blir på kvalité.
Alltså skärpa mm.
Jag har nämligen tänkt köpa 70-300mm objektivet men vill inte ha det om det ger väldigt mycket sämre bilder.
Skulle vara tacksam för svar.

Sigma 50 kommer med all säkerhet vara skarpare. Det brukar vara så med fasta brännvidder. Men objektiven har helt olika användningsområden och är som att jämgöra äpplen med päron. Teleobjektiv med Zoom i den prisklassen är sällan ljusstarka.
Kolla själv på exempelbilder.
http://www.pbase.com/cameras/sigma/70-300_4_apo_macro_super_ii
Observera att detta inte är ett "riktigt" macro. Det avbildar föremål, hälften av vad det riktiga macrot gör.
och här en grupp på Flickr med Sigma 50mm bilder … http://www.flickr.com/groups/weesiggy/

Självklart förstår jag att 50mm objektivet kommer att vara skarpare.
Det jag egentligen funderar på är om jag kommer att bli nöjd med kvalitén på mina bilder när jag är van vi datt få den kvalitén som 50mm objektivet ger?
Kanske är svårt att svara på.
En annan fundering är om man skulle jämföra sigmas 70-300 och Nikons 18-135. Ger de samma kvalité på skärpa?

Jaha, jag fattade inte att du redan hade Sigmat.
Du frågade just om skillnaden i skärpa så för mig var det inte självklart att du förstod det.
Har du kollat några recensioner på nätet. En del brukar ha utförliga tester och exempelbilder. Tex
http://www.kenrockwell.com/nikon/18-135.htm
… och bilder http://www.pbase.com/cameras/nikon/af_s_dx_zoom18_135_35_56g_if_ed

Haha nä jag kanske inte var så tydlig med det. Hm aa har kollat många recentioner men jag tänkte passa på och se om det var någon som hade just de två objektiven och vad den personen tycker kvalitéts mässigt.
Men jag är tacksam för att du tog dig tid att kika på lite sidor till mig. :)