Färre alternativ nu
Hej
Har en annan tråd här inne som heter "Vilken bild är snyggast" där jag bad er välja bland 18 olika bilder. Har nu valt ut mina egna favoriter så nu är dom bara 4 stycken. 2 har redan fått tjäna sitt syfte och nu ska det väljas ut en till bland dessa 4 återstående.
Så välj en favorit och ge gärna kritik. =)
Kram
Ha en bra dag! // Pernilla

Ingen av makrobilderna, och inte heller brobilden tilltalar mig. Kanske brobilden skulle kunna vinna på att korrigera linjerna för kameralutningen, men det känns som att den inte har ett tydligt formspråk; det är två olika former som konkurrerar, centralperspektivet med raka linjer och diagonalerna, som känns brutna på fel ställe.
Ölbilden däremot är ganska hygglig, men den tappar en del på att flaskan hålls nästan vertikalt. Den andra ölmuggen, och bordets sneda kant känns helt rätt, men flaskan skulle ha kommit in i bilden från en annan vinkel, för att inte bryta mot formspråket på ett så iögonenfallande sätt.
Oj vad ingående. Otroligt bra kritik! =)
Tack!
Ha en bra dag! // Pernilla
gillar fotfarand bild #4 

Fyran gillar jag bäst.

Bild 1.

1:a bilden fast egentligen skulle jag inte vilja ha med ölflaskan ^^