Foto iFokus

Foto

Etikettvilda-och-tama-djur-ej-kritik
Läst 563 ggr
CarlS
0

Strandad på öde strand

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

En liten bild i November på öde strand. Fast kunde lika gärna vara taget i somras..

//Carls

bjorsa
0
#1

Fin bild på maneten sådana var de länge sedan man såg men såklart de var ju länge sedan jag var på västkusten men minns sommrar på saltö utanför strömstad å där var de gott om dom stora röda brännmaneterna å dom bränndes ordentligt :-)

mvh/bjorsa

MrHell
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Den här tog jag en kväll i oktober från en brygga och med blixt.

bjorsa
0
#3

#2 Tjusigt ,och dom där är väl dom som inte bränns har jag för mig de finns även en lite kinesisk manet som ibland uppstår i trehörningen i huddingen har jag för mig men de sker bara vissa år å den är liten och ingen äkta manet jaja ……. :-)

mvh/bjorsa

Rosenhill
0
#4

#2 Det blev ju lyckat blir alla kvällsbilder, blixt och vatten så bra eller hadde du tur?

mvh cecilia

Faxlin
0
#5

Mysiga manetbilder. #2: Var häftigt, att se dem så där måste vara en uplevelse. Trodde inte det skulle bli så bra resultat med blixt och vatten.

Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars

MrHell
0
#6

#4 Det var nog mest tur och förutsättningarna var perfekta. Det var sent på kvällen, molnfritt och totalt vindstilla. Jag använde kamerans inbyggda blixt.

MrHell
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#7

Här kommer en bild på min fru (AsaHellstrom) när hon också fotograferar maneter vid samma tillfälle. På bilden ser man också hur väderförhållandet var.

Rosenhill
0
#8

#7 Perfekt När får vi se bilderna från Kullen och Nimis?

(din fru har lovat! Skrattande)

mvh cecilia

CarlS
0
#9

#2

Var det på Kullen i Höganäs du tog bilderna? Det är en av mina favoritplatser i Skåne! Så vackert.

Till sommaren ska jag osså dit och fota maneterna i vattnet. Det blev ju verkligen vackert!

//CarlS

MrHell
0
#10

#9 Ja, det var på Kullen. Vi tog manetbilderna på badplatsen Ransvik utanför Mölle.

Kullen är en underbar plats med mycket skiftande natur och teräng. Det är värt ett besök vid olika årstider. Vi passade på en helg då jag var ledig på fredagen. Vi tog vår husvagn och drog till Kullen. Vi hade planerat olika vandringsrunder som vi ville göra för att få se olika platser varje dag och för att fotografera dessa.

//micke

KerstinP
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Här kommer en bild från sommaren.

CarlS
0
#12

#11

Har de också strandat Kerstin? :)