
Porträtt på Michaela
I helgen höll jag en worskhop i blixtfoto i Stockholm, och efter workshopen hade jag lite tid att ta några bilder på modellerna som var med under dagen. Här är en bild på Michaela från Uppsala. Det är två som hjälper till att vara ljusstativ och håller upp två blixtar. En blixt mot bakgrunden för att sätta lite blåfärg. Mer bilder och information om ljusuppsättning finns på min photostream på flickr.
Hälsningar
Robert

skuller man få fråga vad avänder du för objektiv ? ..
är det 70-200mm ?

Ja det ver en fin bild, och flera snygga på din Flickr sida.

#1, stämmer!
#2, tackar!
Hälsningar
Robert

Jättefint Robert!
Jag är ganska nöjd med några av bilderna jag fick på henne, det har iallafall pushat oss ännu mer att faktiskt ta tag i detta nu och köpa stativen till blixtarna mm. Vi har varit pågång länge =)
Vet inte om jag får lägga upp bild här så jag avvaktar
Tack för en bra kurs Robert!
Kram Josephine & Jens

#4, jag tror att Michaela skulle uppskatta publicteten.
Det glädjer mig att ni fick nya idéer och vertyg att jobba med och att ni var nöjda med det ni fick.
Kram på er med!
Robert
En liten kommentar: Det heter väl "Porträtt av" XD
-' Rebecca Johansson

#7 Galet fin bild! Älskar den!
7, mycket snygg bild (som vanligt) Robert! Fantastiskt ljus, hår, och smink. Är faktiskt på väg ner till Helsingfors i maj, kanske man ser dig fotandes i stan då :P
Jättefina bilder :) Älskar att du får till så bra med ljus och fina levande färger i bakgrunden.

En liten notis, Michaela kom till Hollywood med de bilder hon fick av mig. Läs mer om hennes kommande resa till Hollywood på hennes blogg.
Hälsningar
Robert

#7 riktigt snygg!
~Quila Roze~