Foto iFokus

Foto

Etikettmänniskor-ej-kritik
Läst 5581 ggr
Robert
0

Porträtt hemma

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag provade med en mycket enkel utrusning ta porträtt hemma på mina barn.

Utrustning:

-Kamera
-Stativ
-Bygglampa för att belysa bakgrund
-Bit av vit tapet, fasttejpad på en större skiva av plåt (bakstycke till ett, IKEA låsbart, steroskåp)
-Pall

Vidare använde jag mig utav naturligt ljus från fönstret. Först använde jag mig utav solljuset men det blev för starkt så modellerna fick kika in i kameran. Då fick jag dra ned våra gardiner av vitt tyg så det blev som en jättelik diffusionsbox.

Vad tycker du? Kommentera vad det gäller ljuset, ser det bra ut, känns bilderna skarpa?

Hälsningar

Robert

Först minstingen, Luminia

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En storlek större på modellen, Olivia.

Robert
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

XL av modell, Antonia.

Stort tack till mina modeller som ställde upp och även var så pass duktiga som hjälpte fotografen med att hålla upp "reflektorskärmen".

Nu sitter dom och tittar på sin belöning, film.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Här är de första bilderna jag tog, se bifogat. Jag har lagt in en kommentar under bild, och sedan kanske du förstår varför jag drog ned gardinen.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Jag försökte mig på en gruppbild, men det är svårt att hålla ihop gruppen.

ledarn
0
#5

Jag gillar ljuset - fina dagrar.

Kanske bakgrunden är alltför vit?

Niklas
0
#6

Snyggt! Jag är också intresserad av enkel utrustning för porträttfotografering. Man ska inte behöva köpa specialprylar för det.

Du kanske kan fotografera din utrustning och skriva en kort artikel om det?

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Robert
0
#7

Vit bakgrund får man om man har en vit vägg som man belyser hårt samtidigt som man exponerar för ansiktet. Det var mao medvetet av mig att blåsa bort bakgrunden. Jag har för övrigt inte gjort något med bildern förutom lagt till en ram runt.

Niklas, jag återkommer gärna med porträttfotografering, men det ligger i min nästa kursavsnitt. För tillfället läser jag om ljuset. Att använda ljus på rätt sätt hör till porträttbilder så min kommande artikel tänkte jag prata lite om ljus innan jag börjar med porträtt. Men räkna med att det kan kosta 50-200 kr om du inte har all utrustning hemma.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Jag plockade en bild i kollektionen och la på ett filter som kallas för Diffuse Glow som ligger under Distort. Det man bör tänka på när man gör det här är att se till att ha färgpalletten satt till standart (svart/vitt), då filtret använder dessa färger.

Innan jag körde filtret såg jag till att ha bakgrunden absolut vit genom att använda kurvor, och sedan ökade jag färgmättnaden något.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#9

Här är en annan variant med ram.

Hälsningar

Robert

Niklas
0
#10

#7: Jag tror att jag kan skaka fram 200 kronor om det kniper. :-) Det jag tycker är svårast är belysningen av ansiktet. Det går inte alltid att lita till dagsljus utifrån. Jag ser fram emot dina artiklar.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

bjorsa
0
#11

Fina porträtt du gjort man kanske skall fixa till lite så att man kan ta porträtt av sina nära å kära när man träffar på jular å sånt ,jag tänker då på föräldrar å syskon man har ju mest matbordsbilder på dom inga riktiga porträttbilder.

mvh/bjorsa

johan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

Jag till lite gravid-bilder på en kompis och hans tjej hemma hos dom. I köket hade dom en helt vit vägg och stora fönster intill som släppte in mycket ljus.

Sedan fotoade jag med den inbyggda blixen i kameran. Det blev faktiskt förvånansvärt bra. Jag är nöjd med bilderna och det tror jag dom också blev.

Många bilder blev kanske lite mer intima än jag vill lägga ut här, men här är ett exempel.

Annars har jag mest fotat utomhus med de för- och nackdelar som det innebär.

Mvh // Johan

Robert
0
#13

Tjusigt Johan, påminner lite om bilden jag gjorde med diffus glow. Det ser ut som om du har bearbetat bilden lite, är det i kurvor eller nivåer?

När man fotograferar inomhus så behöver man inte ha blixt eller extra belysning. Det är som Johan påpekar, det duger dock med det solljus som släpps in från ett fönster.

Niklas, jag ska sätta ihop en artikel om porträtt fotografering, men i första hand så blir det om ljuset.

Hälsningar

Robert

Robert
0
#14

#8,9 - det jag är mest nöjd med är faktiskt skuggan till bild. Om nätterna, innan jag ska till att somna, så har jag legat och tänkt på hur man får skuggan och bli böjd. Och efter en vecka så har jag änteligen kommit på det.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Bifogad bild är tagen med avancerad studiobelysning och med en digital kamera.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#16

En till fast med en annan modell.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#17

Avancerad studiobelysning bestod av två bygglampor om 500W och 150W. Den starkare lampan hade jag på en stege till vänster om kameran och den svagare på ett stativ intill kamerans högra sidan, se skiss.

Sedan är det att modellera med ljuset. Lättare blir det när man vet vad man ska titta efter, men om du tittar noga i bild så faller skuggorna på ett visst sätt.

Hälsningar

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#18

Körde diff/glow på en bild. Först såg jag till att bakgrunden blev helt vit som jag har tidigare beskrivit.

Hälsningar

Robert

PS. Kommentarer uppskattas :)

AktieTrader
0
#19

#16 Jag vet inte vad för filter du använt till denna men det blir inte bra.

Robert
0
#20

Tack för att du har tagit dig tid till att skriva en kommentar om min bild som jag har lagt ut här ovan.

För mig är det svårt och veta vad du inte gillade med bilden. Det enda filter jag har använt mig utav i Photoshop är "Unsharp Mask" vilket jag alltid använder innan jag lägger ut mina bilder på Internet eller för tryck. Innan jag skärpte upp bilden så har jag konverterat om bilden från färg till svart-vitt genom att göra bilden gråskalig, för övrigt har jag inte gjort något med bilden, förutom beskar bilden något.

Den kamera jag har använt är en gammal DV-kamera. Upplösningen är 1,2 miljoner pixlar när jag fotar, vilket gör bilden rätt grynig.

Hälsningar

Robert

AktieTrader
0
#21

Ahh, där är problemet. Jag trodde du hade lagt på det gryniga :-) Sen har nog gjort så att gruningheten har förstärkts.

johan
0
#22

Robert: Jag hade nog föredragit lite mer konstraster i bilderna. Det känns som att både modell och bakgrund flyter ihop. Jag hade föredragit lite mer "umphfff" i bilden.. :) Känns lite platt nu.

I somras fick jag chansen att fota i en riktig studio under handledning av en "riktig" fotograf. Det var väldigt spännande att se hur små ändringar i ljusinställningar och position gör stora förändringar i bilden.

I det här fallet var det en blixt längst bak i rummet, en snett bakifrån till höger och en nästan från sidan till vänster. Bara genom att undvika att använda blixten längst bak i rummet fick bilderna en mycket mer melakolisk känsla med mycket skuggor och kontraster.

Pernillas sida kan man se en av bilderna som togs med alla tre blixtarna.

Mvh // Johan

Robert
0
#23

Johan, jag vet inte riktigt om jag hänger med (du avser bilderna #15 o #16?). Nu är det ett rätt stort omfång i bilden från det vitaste vitt till det allra mörkaste partierna som är svart. Bakgrunden flyter ihop med porträttet och eftersom jag har inte separerat bakgrunden med någon ljus, se skiss i #17.

"Umphff", kan jag tänka mig att du saknar något i bild. Är det bakgrundsbelysningen? Det jag mer kan tänka mig är att jag inte har lättat upp höger sida i bild tillräckligt, och då blir det kontrast. Jag tror att om jag kom in närmare med "fill in" ljuset mer eller skippa det helt till förmån för en reflektor hade varit bättre - tror jag. Jag tänkte testa.

Hälsningar

Robert

johan
0
#24

Jag tror det är att bakgrunden har samma ton som huden i ansiktet.

Mvh // Johan

Robert
0
#25

Tack Johan för ditt svar!

Bakgrunden som är vit i verkligheten, vitmålad vägg, blir grå när den inte är belyst. Jag tror att jag kunde ha fått den ljusare med något längre exponeringstid. Det är svårt med den kameran jag använder för tillfället med manuella tider.

Hälsningar

Robert

gurin
0
#26

Problemet med bilden som vissa ser beror nog på att du gjort bilden svartvit genom att konververtera till gråskala. Detta är inte ett bra sätt att göra bilden svartvit på. Bilden blir på detta vis för det mesta helt platt. Det finns flera andra sätt. Om man vill göra det genom några klick rekommenderar jag att plocka hem "gratis-plug innen" från Optikvervelabs. Jag har flaggat för denna tidigare i någon tråd.

mvh/gurin som gillar porträttbilder men som föredrar bilder där "modellen" inte är medveten om att hon/han blir fotograferad.

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#27

gurin, tack för tipset på plug-in:en!

Den här gången bemöda jag mig med att läsa anteckningar som följde med den zipade filen. Hela mappen ska klistras in i Photoshops "Plug-Ins". Trevlig plug-in, med många "snabba" funktioner, återigen tack för länken!

Jag håller med dig om att bliderna kan bli platta om man bara konverterar om färgbilder direkt till gråskaliga. En förändring i kurvor eller att man använder dodge & burn tool är att föredra. Min tanke med att visa i mellanåt gråskaliga bilder är att visa hur ljuset faller. Vidare tycker jag att den kameran jag har använt inte återger färger bra, eller så kan jag inte ställa in DV-kameran korrekt.

I bifogat har jag lagt upp tre versioner av en och samma bild, original - såom den kom ut från minneskortet, konverterad bild till gråskala (inga övriga förändringar) och bild med filtret från OptikVerval, men här har jag satt allt till normalt utan några "extra" tillval. Det jag kan se är att filtret ger en liten varmare ton åt bilden, hårfint för mig.

Något som är väldigt intressant att påpeka är följande - RAW-bilder är helt och hållet gråskaliga. Det är  konverteringsprogrammen som färgsätter bilden med den information som följer med RAW-filen.

Hälsningar

Robert

gurin
0
#28

Robert

Jag sittter nu med min bärbara dator så skärmen är inte den bästa (vilket är en helt annan historia skärmens betydelse för hur vi uppfattar digitalbilder) men jag tycker mig se att den tredje bilden har mer djup än de andra. Observera att det är enkelt att ändra konstrasterna med de extra inställningar man kan göra med Optik Verve. Men arbetar man lite med PS och olika lager så kan resultatet efter några timmar bli bättre än OV:s enkla plugin.

mvh/gurin som nu måste lämna datorn på nytt.

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#29

Vandrar vidare i mina porträttbilder hemma. Ljuset uteifrån tog slut och jag öppnade balkongdörren för att det skulle bli bättre med ljus.

Här en bild på äldsta dottern.

Hälsningar

Robert

antibody
0
#30

Robert. Fina döttrar och fina bilder. Jag tycker också det blir bättre när inte bakgrunden är allt för vit som i bilden på den äldsta dottern. Hur gamla är flickorna? Jag har själv tre gossar med samma ålderssammansättning med äldre. Den yngsta nybliven tonåring. 

#12 Johans graviditets bild är mycket bra.

#14 …Om nätterna, innan jag ska till att somna, så har jag legat och tänkt på hur man får skuggan och bli böjd…Dags för timeout?

#26 Bra plugin tips från Gurin.

Citron
0
#31

Funderar på att göra en fotostudio här hemma.
Har fixat utrymme, nu är det bara att måla väggarna och jag hade tänkt använda mig utav ett blankt säng-lakan som bakggrund tills jag fått råd att skaffa mig någonting riktigt. Men belysningen nu då? Jag har ingen lust att köpa mig lampor och belysning som är anpassade för fotografering då eftersom dessa verkar vara alltför dyra. Men jag var hemma hos min mormor i veckan och såg dom hade köpt någon form av arbetslampa. Dubbla 500W lampor. Jag testade fotografera min lillasyster med hjälp av ljusen, och fick väldigt bra resultat.

Hittade någon liknande lampa på clas ohlsson, fast mormor hade dubbla lampor. Länk

Tror ni dom fungerar bra i en nybörjar-fotostudio? :-)

MVH
- Jim Johansson

Robert
0
#32

Jim, det där såg ut att vara ett bra pris från CO. Jag har letat som en galning efter något liknande. Det är bra att börja med något liknande som du beskriver för att lära sig ljusets riktning, egenskaper och ratio. Jag exprimenterar själv lite med några 250W halogenlampor. Det blir väldigt gult ljus av lamporna och det blir det även med 500W, men om du konverterar bilderna till s/v så spelar det ingen roll.

Jag håller på att själv sätta ihop en studio hemma med tre lösa blixtar, paraplyer, stativ och är på jakt efter en ihopvikbar netralt grå bakgrund med släp.

Hälsningar

Robert

Citron
0
#33

Robert.

Bakgrunder är mycket dyra att köpa av vad jag har sett iaf.
Därför tänker jag börja med någonting eget som man redan har hemma. :-)
Finns att köpa bakgrunder på: photax.se

MVH
- Jim Johansson

AktieTrader
0
#34

Det gulaktiga ljuset går väl kompensera med vitbalansen, men då kan man inte ha något dagsljus i bilden. De på dom bilderna Niklas har tagit med sin diffusionsbox, där är det inget gult ljus fast han använder halogenlampor. Men då har han inget dagsljus heller.

Citron
0
#35

Det går ju också justera i photoshop eller annat bildredigerings-program också. Jag hade heller inte planerat använda något dagsljus då eftersom dagsljuset inte går in där min fotostudio skall vara. Vi får se hur det går. Det är ju ingen större summa jag ska använda mig utav i början. :-)

MVH
- Jim Johansson

Robert
0
#36

Med några 500W lampor behöver man inte bli rädd för att det ska bli kallt. Stäng av all värme i rummet och ha ventilation. Svetten började lacka redan med 3 stycken 250W lampor.

Robert

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#37

Gissa antalet studioblixtar som jag har använt vid den här porträttagningen!

Hälsningar

Robert

Staffan
0
#38

Tre? :)

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#39

Staffan, bra gissat - frågan är rätt klurig så det gäller att tänka till. Kul att du ändå har vågat dig på en gissning, bra vågat!

Här är en annan bild med samma antal ljuskällor som i #37.

Hälsningar

Robert

Citron
0
#40

Det ser inte ut som om någon blixt används. Det ser mest ut som om solen ligger på igenom fönstret. Men om man gämnför pupillerna med den sidan som är ljus, så är den ju lika stor som den mörka sidan. Så någon sol lär det väl inte vara. Men skulle jag få gissa på att du använder dig utav 2st då? :-)

MVH
- Jim Johansson

Robert
0
#41

Bra Jim! Du är på spåret, men jag är en lurig rackare. En mycket bra gissning.

Hälsningar

Robert

Citron
0
#42

Jadu, lurigt var ju bara första ordet. :-)
Men bilden heter studioblixtar.jpg. Det betyder att det är mer än 1 blixt. Staffan gissade på 3, och jag på 2, vilklet båda var fel. Men jag tror ändå inte du har 4 blixtar?
När jag nu tittar lite noga på bilden så ser det ut som om du har blixten riktad mot någonting vitt (ett skynke kanske?), som sedan reflekterar tillbaka i en lite ljummare vit färg? På det viset slipper man väl också dessa irriterande reflexer utav blixten på huden?

Jag tänker gissa på tills jag eller någon annan får rätt.

MVH
- Jim Johansson

Robert
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

Jim, jag medger att jag har varit elak och ger dig rätt i frågan. Jag håller som bäst på med att exprimentera i min hemmastudio som består utav vårt vardagsrum med vitmålade väggar och ljus från fönstret.

Idag har vi haft storm här i Finland så mycket sol blev det inte. Ljuset från sidan höger i bild är från fönstret. Stolen som de sitter på är i 45 vinkel från fönstret och jag sitter ungefär rakt framför dom. De hjälps åt att hålla en reflektor eller håller själva en reflektor. Nu har jag för högt ISO-tal så det blir gryniga bilder och sedan var de inte heller på humör för några foton idag. Men det var intressant och se hur ljuset föll.

Hälsningar

Robert

Citron
0
#44

Robert, jag är jätte sugen på att själv göra en egen foto-studio där jag kan exprimentera med ljus och blixtar. Vill få ett originellt ljus som gör att folk direkt kan se och känna igen minna fotografier enbart via ljus-sättningen.

Jag hittade en guid med olika exempel på ljus i en fotostudio som kanske kunde vara intressant? Länk

Du är någon jag verkligen ser upp till här på foto.ifokus. Tack för att du delar med dig utav både bilder och kunnskap, jag har lärt mig mycket tack vare dig.

MVH
- Jim Johansson

Robert
0
#45

Tack Jim för de varma orden och uppmuntran, ord som ger uppmuntran till att fortsätta. Det har varit lärorikt för mig också och nöjet är även på min sida.

I den kurs jag läser så har en utav lärarna startat sin karriär med att enbart använda befintligt dagsljus i sin studio i New York. Som jag har nämnt tidigare håller jag på att exprimentera fram och tillbaka med befintligt ljus, och snart kommer en uppsättning blixtar. Det jag kommer att få är en portabel studio, en som man kan packa ned i min ryggsäck. Det gör att jag kan komma till vem som helst med min studio. Mer om det senare.

Hälsningar

Robert

AktieTrader
0
#46

Innan jag läste svaren eller gissningarna så gissade jag på 0 blixtar, eftersom där är rörelseoskärpa i bilden, dessutom är den lite brusig.