Tacksam för tips ...

Glödlamporna har en varm färg, därför får du det röd/gula tonerna. Ställ in vitbalansen i kameran. Det är annars enkelt att korrigera detta med hjälp utav photoshop eller annan bildbehandlings-program. :-)
Vänliga hälsningar
- Jim Johansson
Jag får fördjupa mig mer i teknikens under… Jag är inte så hemma på inställningarna ännu.
#3 Emma, den blev bättre.
När jag försöker mixtra med bilderna i något program blir jag aldrig rikitgt nöjd. Kan sitta i en timme med en bild för att hitta de "perfekta" färgerna…..
#5 … kan jag få gå en kurs hos dig…
Vilken version av PS har du ?

Använd dig utav Levels i photoshop för att få perfekt Vitbalans. Jag har skrivit ett längre inlägg om detta för länge sedan, men jag kan inte hitta det nu.
Men öppna bilden i photoshop. Tryck CTRL+L så hoppar levels rutan upp. Tryck på den svarta pensel-ikonen och välj sedan den svartaste punkten du hittar på bilden. Jag tog den på en av flickornas svarta kläder. Sedan använder du den grå pensel-ikonen och trycker på en färg som ligger närmast grått. Jag använde mig utav en punkt längre upp på väggen. Till sisst ska du använde den vita pensel-ikonen och trycka på den vitaste punkten. Jag använde mig utav en sko längre ned och höger på bilden. :-) (se bifogad bild)
Säg till om det är någonting du inte förstod. Har lite bråttom med mitt skrivande idag. :-)
Vänliga hälsningar
- Jim Johansson
Jim - Suveränt. Tack för det.
Emma - Autocolor. Oxå suveränt.
Man är tydligen inte för gammal för att lära sig…. 
De bästa och mest användbara funktionerna i photoshop är ofta de lättaste! ;)

Jag har boken "photoshop cs för digiatalfotografer" av Scott Kelby. Det är nog den som rosenhill rekommenderar och den är verkligen läsvärd.

#12 Ja det är den boken. Jag har även givit bort boken till kompisar som har frågat om saker stupikvarten, även dom e nöjda
mvh cecilia

Tack för tipset av boken och nytt sätt att jobba i levels. "Man" blir aldrig fullärd i ps… och det är väl det som gör det hela så roligt att få sitta och jobba med ett foto och få fram olika resultat.
Jag har lekt med detta höstfoto, jag har lagt ut den tidigare här på iFokus. Först orginalfotot, sedan fotot efter att ha använt nivåer och selektiv färgändring och sedan ditt tips Jim. Tusen tack!
Ni får gäran leka med orginalfotot, spännande att se vad ni kommer fram till för resultat.
Mitt första försök
Foto
Sedan med Jims tips
Foto
Kanske detta tips funkar för att få himlen lite snyggare?
http://www.tutorialguide.net/apply_darker_blue_sky_to_your_photograph_tutorial.html
Sista bilden, enligt Jims tips, ser ju bra ut. Mer stuns i färgerna. 

Försök att göra följande:
- Fotografera i RAW
- Ställ in vitbalansen ofta, mot ett gråkort eller ett vitt papper
Fungerar inte något utav följande på plats så är inte du helt utelämnad. Det gäller bara veta vad man gör i Photoshop, beställ en billig bra bok som Color Correction, läs mer här. Skulle du gå på en kurs inom samma tema så får du betala 10 ggr mer.
Hälsningar
Robert