
Uppdatera firmware till kameran
Är det någon som brukar uppdatera sin kamera? Jag läste att nu finns det uppdateringar till Canon 450D.
Är det nödvändigt?

Det är inte nödvändigt att uppdatera, men det kan tänkas att nya funktioner har tillkommit som man kan få glädje av vid uppdatering. I enstaka fall kan också eventuella fel ha rättats till, och då är det naturligtvis bättre att uppdatera än att inte göra det. Du behöver inte ha bråttom med att göra det, och det är väldigt noga med att man har rätt uppdatering, då man annars kan konvertera kameran till en ganska dyr brevpress…
Inte bara kamerans firmware har en version, utan det kan till en del modeller finnas olika versioner av processor; tillsammans med uppdateringarna på fabrikantens hemsida finns anvisningar hur man ska kontrollera att man får rätt uppdatering. Och man ska så klart kontrollera vilken version av firmware kameran har; den kanske redan har den senaste versionen, och då är det ju väldigt onödigt med den regndansen.
Viktigt när man så småningom bestämmer sig för att uppdatera är att man har ett fulladdat batteri, så att det inte blir stopp mitt i uppdateringen.

#1 Tack för svaret. Då tar jag det lugnt tills vidare med uppdateringen.

Det finns ett talesätt bland folk som har sysslat mycket med digitala grejer:
Om det inte är trasigt, så försök inte laga det.
Dessa saker är de som fixat i den senaste versionen:
- Fixes a phenomenon in which AEB (Auto Exposure Bracketing) shooting does not operate normally under specific conditions.
- Fixes a phenomenon in which the Live View exposure simulation warning indication does not properly display during Live View shooting.
- Fixes a phenomenon in which images cannot be played back after continuous shooting when a printer is connected to the camera or a video output terminal is used.
Är väl bara ettan som jag skulle störa mig på i och med att jag fotograferar mycket HDR-bilder.

Man kan ju undra över vilka "specific conditions" den inte funkar i…
Jag använder CHDK på min kompaktkamera, och då har jag möjlighet att få AEB med omställning av valfri parameter, vanligen gör den det med slutartiden, men jag kan välja ISO, slutartid eller bländare. Jag kan tänka mig att man inte vill ändra bländaren för att inte få olika skärpedjup på delbilderna, även om det knappast är ett allvarligt fel att få större skärpedjup på den mörkaste av dem.
Men det finns klart "specific conditions" då AEB inte funkar, och det är när man har nått något av gränsvärdena för slutartiden; det undrar jag hur dom har fixat (kanske att den då ändrar ISO eller bländare?).
Och jag törs utgå ifrån att det inte är många som använder kameran med skrivare ansluten; det är tydligen också bara när man har bränt en serie i snabb följd (continuous shooting).

#4 o #5 Om jag fattat det hela rätt så sker denna uppdatering med hela paketet , dvs alla 3 punkterna.
Det enda som jag inte har varit helt nöjd med vid användningen av Canon EOS 450D är att bilderna överlag blivit överexponerade, så jag har som egen inställning valt 2/3 lägre bländarsteg, utom när det varit snörika bilder. Då har det blivit bra.
Jag avvaktar tills jag hört från någon som gjort uppdateringen.
#6 2/3 exponeringskompensation måste du väl mena.
Är samma sak på min 400D, fast den underexponerar 2/3 under istället. Bara till att kompensera och låta det vara. Att snöbilder med mycket vitt i sig blir bra är inte särskilt konstigt då.
Ljusmätningen var en av de större skillnaderna mellan 400D och min 40D.
Har flashat/uppdaterat firmware på en hel del mobiltelefoner och på min 400D. Ingen har dött av dem hittills, men skulle något fel ske under uppdateringen är det bara till att slänga kameran. Vill du absolut ha en ny firmware utan risker kan du lämna in den på en verkstad till en nätt summa.

Om man har rätt firmware och fulladdat batteri när man flashar lär det vara OK, men det är noga att kolla att man får rätt firmware. Det som kan hända om det blir fel är att kameran inte startar alls, ens för att ladda in firmware, och som sagt, då blir den en dörrstopp…
Vart kollar man om det kommit nya upd?
Har en 400D
#9 Här.
Ny mjukvara till Eos 40D.
- Fixes a malfunction that in rare occurrence causes a low battery indication to be displayed when using the EF 85mm F1.2L II USM lens. Depending on the battery check timing of the camera, the battery level displayed on the camera's LCD data panel may shows Battery will be exhausted soon or Battery must be recharged, even though the battery capacity is sufficient.
- Fixes a malfunction that in rare occurrence causes an Err 06 Self Cleaning Sensor malfunction to appear on the camera's LCD monitor and LCD data panel, even when the Self Cleaning Sensor Unit is operating normally. This message may appear depending on the timing of when the camera is switch to the ON position.
- Fixes a malfunction that prevents correct colors from being printed when direct printing. RAW images captured using the camera's custom Picture Styles (Emerald, etc.), which have been downloaded from Canon's Web site and registered under User Def. 2 or User Def. 3.
- Modifies the level of subject brightness that causes the AF-assist beam to fire when using an external Speedlite.
- Enables an external flash connected to the camera's synchro terminal to fire even when the camera's built-in flash is popped up.