Att ta med sig kameran på resa
Jag ska till Teneriffa nu i januari och har lite problem med hur jag ska göra. Det jag vet är att jag vill fota en massa. Har ett minneskort till min NikonD80 på 1 GB.
Jag tycker det är svårt att se exakt hur bra bilderna bli i själva kameradisplayen, vissa går väl säkert att radera direkt men skulle jag kunna få ett bra tips hur jag ska kunna foto så mycket som möjligt.
Antingen köper man förstås ett större minneskort/ett till. Usb-minne kanske? Men blir det dyrare i längden och är det lätt att föra över, har inga erfarenheter av usb-minnen.
Hur har ni andra gjort? Kommer ej ha med mig någon laptop eller liknande.
Besök mig gärna på Ronias matte
Minneskort är väldigt billiga numera, det går t.ex. att få ett på 8GB för 169 kr eller ett på 16GB för 329 kr. Båda modellerna jag länkade till passar till din kamera.
1GB är väldigt litet numera, minsta storleken dom säljer, och snart kommer dom nog att sluta sälja det också för ingen vill ha så litet. Jag hade nog satsat på ett större minneskort om jag vore du.
USB-Minnen är inte billigare än minneskort. Om du menar en extern usb-hårddisk så kanske det kan fungera, men du måste ha tillgång till en dator där dom tillåter att man kopplar in den (vilket dom kanske inte tillåter på t.ex. internet-cafeer), vilket kanske kan vara svårt att få tag på under semestern om man inte har med sig egen laptop. Har man tillgång till dator så är det dock inte särskilt svårt att föra över.
1 GB är ju inte mycket, och som #1 nämde är minneskort billiga. Jag skulle köpt ett på åtminstone 4 GB, då lär det räcka :)
Mvh Felicia
medarbetare på Marsvin.ifokus

Håller med dom andra, satsa på ett större minneskort. Ska själv utomlands iår och planerar att köpa en systemkamera innan dess. Dock tänker jag nog ha med mig dubbla minneskort, ifall det skulle bli något strul med det ena så att bilderna försvinner eller något. Vore tråkigt att komma hem utan en enda bild.
~Quila Roze~
Tack för era svar!
Trodde faktiskt minneskorten var mycket dyrare än sådär så jag har inte ens tittat på det alternativet än.
Ska genast kika på länkarna och beställa ett 
Besök mig gärna på Ronias matte
Kapar tråden lite eftersom jag har en undran om detta med minneskort. Jag är total nybörjare men köpte min första systemkamera för nån månad sen( en sony a 300). då lurade försäljaren på mig ett minne på 16 GB(lexar Premiun series 80x) Detta skulle vara så fantastiskt bra och jag skulle aldrig behöva ha med extrakort. Sen kom jag på att jag hade försänkningar hos en gammalbekant till min pappa så jag tog kontakt med honom och köpte objektiv och blixt ( Sigma 105 mm F2.8 DG MACRO och EF- 530 DG ST electronic flash) Han hade även stoppat med ett minneskort( San Disk extreme 3, 30MB/s/200x på 4 GB) och undrade vad jag hade för ett i kameran. Han tittade på det och sa att det var alldeles för sakta. Han sa att detta var mycket bättre. Så nu sitter jag på två olika minneskort och undrar lite över skillnaden. Vad menas med att kortet är snabbare? och är snabbheten viktigare än antalet GB? Alltså lexar 16 GB premium series 80x vs San Disk extreme3 30 MB/s/ 200x, 4 GB ? Vilket ska jag använda?
Lurat och lurat. Säljare vill alltid sälja och beroende på vad du uttryckte för önskemål plockade han fram ett kort. Ett långsamt stort kort kan ge mycket relativt pris om du inte behöver ett snabbt. Ett snabbare kort är dock oftast att föredra.
Använd det snabbare kortet och stoppa det stora kortet i fickan om det är så att du regelmässigt fotar mer än 4 gb, annars kan du lämna det stora i fotoväskan och ta med det när du åker bort.
Snabbheten säger egentligen inte så mycket, men det ger möjlighet för kameran att spara snabbare till kortet. Kameran har en maxhastighet som kan understiga kortets. Har du en snabb externkortläsare så kan du föra över bilderna från kortet till datorn mycket snabbare med ett snabbt kort.
Pröva för att uppleva skillnaden. Sätt kameran på sekvensfotografering i snabbaste läge, välj RAW och se hur lång tid det tar för kameran att tömma buffern till kortet. Alltså hur lång tid det tar innan du kan fota på nytt.
Visar det sig att du inte fotar på detta sätt utan efter moget övervägande tar korten ett och ett så har hastigheten på kortet ingen större betydelse.
I min kamera sitter två kort samtidigt. Oftast ett CF Scandisk Extreme IV och ett Olympus xd. Olympuskortet är så långsamt i jämförelse att jag ibland stänger av kameran innan buffern tömts eftersom jag inte är van vid att det är så himla långsamt (relativt sett).
mvh/gurin
Kan vara bra att ha båda med andra ord. Konstigt, trodde jag tagit bort frågan på denna tråden och startat en ny, men jag var kanske för sent ute med det. Men nu fick jag ju två svar istället. Tack för svar båda två.

80x betyder ungefär 12MB/s och det innebär att det tar ungefär en sekund att spara en råbild på 12Mb på det kortet; ganska bra enligt min uppfattning.
Och som synes är 300MB/s hela 200x, så det kortet är avsevärt snabbare, men det är inte säkert att kamerans kretsar hinner stoppa i bilderna fortare för det.
Däremot om du har en snabb kortläsare ska det teoretiskt gå att tömma kortet med en hastighet av 300MB/s, vilket innebär att man tankar upp de 4GB som finns på kortet på mindre än 15 sekunder, medan 4 GB från det långsammare kortet kan tankas ner på minimum cirka 5 minuter.
Nu är det så att USB2 inte klarar så hög hastighet som det här kortet har (200x) utan man kan föra över 480Mb/s eller cirka 60MB per sekund. För att få högre hastighet måste kortläsaren sitta på endera cardbus, pci eller USB3.
så i praktiken kommer det snabbare kortet att kunna tömmas på ungefär 1 min 15s, medan det "långsamma" behöver 5 minuter för 4GB. Jag tror att de flesta amatörer kan tåla det. Bara om man plåtar yrkesmässigt och kör med till exempel PhaseOne 65 kan skillnaden i prestanda vara väsentlig, och högsta möjliga fart förutsätter en kortläsare som klarar hela hastigheten.
Jag tankar över korten från USB sladden som följde med kameran in i datorn. Sen brukar jag göra det dan efter att jag tagit fotona och inte vänta tills kortet är fullt så sådär värst lång tid tar det ju inte om jag inte fyllt kortet. Sen brukar jag radera dem när de är överförda. Men visst, skulle jag lyckas fylla ett 16 MB kort så antar jag att det tar tid ( om man vart på långsemester
) Men då får det väl vara så. Som du säger, jobbar man inte med det och inte sitter med det dagligen så spelar det ju liten roll.
Tack för utförligt svar Inkanyezi.
Förresten, vad är det för skillnad att ha en kortläsare kontra ladda över med USB sladden? Finns det nån anledning att skaffa en kortläsare?

Fördelen med en kortläsare är att man inte behöver koppla in kameran. De flesta kameror som kan kopplas upp kräver att man har batteri tilräckligt för alla saker man kommer att göra i datorn, men om man har en kortläsare kan man ha kamerabatteriet på laddning om det skulle vara tomt, och man behöver inte riskera att batteriet tar slut medan man för över sina bilder.
Sedan bör man i regel inte bara radera bilderna, utan man formaterar kortet när man har säkrat alla sina bilder i datorn. Kortet formateras alltid i kameran, och någon gång emellanåt bör man välja lågnivåformatering för att systemet ska kolla om några sektorer på kortet är svaga. Lågnivåformatering tar längre tid, men kollar att kortet är helt. Den vanliga formateringen skriver bara en ny filtabell som skriver över den gamla. Formatering går fortare än att radera.

Jag kör med ett vanligt 8 GB från Sandisk,endast 3 bilder/sek skulle det gå snabbare annars tror ni om jag köpte ett nytt till min d60?
Snabb hastighet är ju alltid bättre än seg, använd det ''lilla'' för seriefotografering& det andra för ''vanliga'' bilder!
#1
Är länkarna till de kort du gav mig..är de korten sega? Det här kan jag verkligen ingenting om… har jag beställt ett segt kort nu tro?
Såg att det var class 4 men det säger mig ingenting det heller.
*snurrig*
Besök mig gärna på Ronias matte

Klasserna är hur många megabyte per sekund man minst kan skriva till kortet.
Det är nog bra, bortsett från om du vill ta snabba serier med en kamera som behöver spara mycket data. Så länge du använder jpeg är det inget problem. Då brukar internminnet kunna buffra kanske tre bilder innan det blir långsammare och går med omkring en bild i sekunden.
Om en bild i sekunden (jpeg) räcker för dig så är kortet OK. För att spara råbilder behövs kanske mer än en sekund per bild; beror på hur många megabyte en råfil är.
#14
Tack för ditt svar - då tror jag att det ska duga med detta.
Besök mig gärna på Ronias matte
Minneskort går sällan sönder men det händer. När jag reser har jag ett antal 1GB kort i stället för ett stort. Anledningen är att om ett kort går sönder så har jag inte förlorat för mycket. Jag har också med ett par USB minnen där jag tankar över dom fotona som är viktiga för mig.
Att tanka över från SD till USB minne har aldrig varit några problem. Om inte internetkaffer har så man kan tanka över så brukar det alltid vara någon med en laptop som man kan låna. Människor är ofta väldigt snälla om man frågar snällt.

Det är bäst att ta med flera kort som inte rymemr så mycket, typ 1 eller 2 GB, om något skulle stjälas, förstöras eller liknande.
Jag köpte faktiskt två st 8 GB istället för ett på 16 GB.. ungefär samma pris. Kändes tryggare att ha två st.. ifall att.
Besök mig gärna på Ronias matte

Bra, så skulle jag med gjort. Ifall nu ett förstörs eller försvinner så har du ju det andra kvar.
Se till att byta mellan minneskorten lite också, så att du får bilder på båda två och inte bara på ena ;)
~Quila Roze~
Yes :)
Besök mig gärna på Ronias matte