Landskap

Det du ska tänka på med landskapsfotografering är att horizonten ska helst vara rak plus att försök att inte dela bilden på mitten. så halva är himmel å halva mark. Det gör bilden ointressant.
MVH
Marcus
Jag tycker att bilderna är otroligt fina !

fina!
Första bilden tycker jag är bra. Vattnet i förgrunden, följt av strand, sedan en rad med solstolar och sedan vatten/himmel gör att det blir ett djup i bilden. Vet inte om jag upplever den speciellt skarp dock, kan vara storleken på bilden eller min skärm som tyvärr har börjat konstra lite (kanske blir en ny i julklapp?). Den bilden är bäst komponerad tycker jag.
mvh Martin
Gud vad fina bilder. Gillar första och andra bilden mest. Fina färger
Vad fotar du med för kamera ?
Tack för kommentarerna!
#6, Jag var lite slö och orkade inte rotera dem i photoshop, men det där med att inte dela av dem i mitten har jag aldrig tänkt på. Det var ett bra tips.
#9, Den kan mycket väl vara lite oskarp, fotat handhållet och är helt oredigerad förutom förminskning ;)
#10, Tack! Jag har en canon eos 350d.
Jag tycker dina bilder var jättefina! Gillar djupet i första bilden..
Blommorna är jätte fina, mjuka färger men angående landskapsfotot hade det sätt bättre ut med mer vidvinkels inspirerat :)