Djurobjektiv
Ni som tar många naturbilder av djur, vad använder ni för objektiv? Jag menar framför allt vilda djur, inte djurparksbilder.
Vänliga hälsningar
Niklas

Wow ERIR vilken härlig bild å på en buffalo den var verkligen en kanonbild .
mvh/bjorsa

Tatanka känner jag igen från "dansa med vargar " Kevin costner filmen och din bild i#3 är ju som tagen ur den filmen fint foto på en vacker natur .
mvh/bjorsa
Ser ut som du har varit i Yellowstone. Stämmer det?
Mvh Göran
#1: Det var verkligen en fin bild. Är den beskuren mycket?
Jag funderar på att köpa ett Canon EF 70-300/4-5,6 IS USM.
Vänliga hälsningar
Niklas
#5 Alldeles riktigt, Göran!
Yellowstone, fascinerande plats med dess djurliv och vulkaniska bakgrund med heta källor och gejsrar.
Mvh ERIR
#6 Nej, den är knappt beskuren alls. Men bilden är tagen på längsta brännvidd, 300 mm.
IS på objektiven är faktiskt bra. Har ett Canon 17-85 mm med IS och det kan användas utan blixt i "mörka" rum med gott resultat.
Tror att ditt förslag skulle passa bra såvida man inte knallar upp till L-seriens objektiv men då måste man väl ha vunnit på tips eller nåt för att ha råd med ett sådant ;-)
Mvh ERIR
#8: Ja, då hamnar man plötsligt kring 20000. Det får bli en annan dag. Eftersom jag inte vet än hur mycket jag kommer att använda det känns det där som en lagom början.
Vänliga hälsningar
Niklas