Foto iFokus

Foto

Etikett: människor-ej-kritik
Läst 485 ggr
Jesper
0

Porträtt foto - fönsterljus

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Fick i uppdrag av personalen i en butik att ta deras porträtt. Det blev en serie om fyra bilder var där jag försökte få fram en värme i bilderna. Porträtt bilder har ju en tendens att vara väldigt stela. Fick låna ett rum med extremt mycket fönster (se närbilden på ögat). Blänken i ögonen som lyser upp bilderna blev väldigt starka och jag har på några ställen tonat ner dem för att inte ta över - brukar ju vara tvärtom. Hoppa ni gillar dem… //j

kristinah
0
#1

Snygga bilder men jag skulle inte vilja ha avskalade huvuden som du har på samtliga glada tjejer.

broderbluff
0
#2

Hej jesper, det skulle vara bättre om du lade in alla bilderna i samma inlägg. Det blir mycket lättare för oss andra att hitta och kommentera =)

Jesper
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

#1 :) Det är de inte heller klippte ihop de fyra bara för att inte tråka ut er med alla i storformat.

// j

Anne
0
#4

Jättefräscha bilder tycker jag, de funkar definitivt. Jättesnyggt!

CarlS
0
#5

Fyra fina flickor! Glad

//CarlS

Robert
0
#6

Bra skarpa porträtt som är bra. Listen i bakgrunden är distraherande, det ser ut som om det skär rakt igenom som en pil genom huvuden. En neutralare bakgrund hade hjälpt, eller att huvudet var ovanför listen.

Hälsningar

Robert

Jesper
0
#7

#6 Valde faktiskt listen som en avdelare i bakgrunden - den "skär" olika på alla de bilder som jag valt ut i serien som ett moment som förändrar varje porträtt mer än bara den min och attityd som ansiktet ger. Har också tänkt på tanken förstås att den skulle vara störande - men tyckte att resultatet av helheten blev bra… :)

// j

Martin
0
#8

Instämmer med #5, trevliga tjejer Cool

Gillar även fotokvalitén, det är bra porträtt och förvisso kanske listen i bakgrunden stör marginellt, men jag köper din förklaring till den. De butiksanställda lär bli nöjda med fotona!

mvh Martin

Fotord
0
#9

Fina porträtt med bra närhet till modellerna. De ser ju bra ut allihopa och det är nog därför jag inte tänkte på varken bakgrund eller klippta huvuden.  :-)

Niklas
0
#10

Jag tycker att de blev väldigt fina. Det ser ut som om de är nära släkt allihop.

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning