Foto iFokus

Foto

Etikettkameror-objektiv-och-annan-utrustning
Läst 691 ggr
AndreaK
0

Normalzoom till Canon. Tamron?

Är nu ute efter en normalzoom till min Canon EOS 40D då jag köpte huset utan objektiv. Har kikat runt lite och hittat Tamron SP AF 28-75/2,8 XR Di för ca 3300 kr. Är också intresserad av att fota lite macro - är det i närheten eller är jag helt ute och cyklar? Någon som har erfarenhet av detta objektiv eller kanske har ett annat förslag i ungefär samma prisnivå? Tacksam för svar!

MVH Andréa

Bullan
0
#1

Jag har Tamron SP AF 17-50 2,8 XR Di….och är supernöjd!!! Det är skarpt och ljusstarkt. Så jag tror nog du blir nöjd. Däremot så är det väl inte att jämföra med ett riktigt macroobjektiv då man tar macrobilder. Men till porträtt och allroundobjektiv är det kanon!

 

*Tänk på att det du säger om andra sist och slutligen säger allra mest om dig själv!*

 

AndreaK
0
#2

#1 Tack så mycket! Låter ju inte helt fel… Upplever du att det är skarpt genom hela zoomomfånget och även på största bländaren?

Någon annan?