Foto iFokus

Foto

Etikett: människor-ej-kritik
Läst 603 ggr
Arleklint
0

Swedish Military Tatoo i Globen

Min dotter gör lumpen som trombonissa i Arméns musikkår. Naturligtvis dokumenterade jag ett internationellt Tatoo på Globen där hon deltog i går.

http://www.arleklint.se/amk3/index.html

Robert
0
#1

Fräckt, och en indian fick vara med :)

Robert

Niklas
0
#2

Vackra bilder. Vad använde du för objektiv? Det ser ut som om du satt rätt långt upp.

Fick man ta med sig kamera?

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning

Arleklint
0
#3

Jo, jag satt rätt högt. Jag använde Nikon 70-200/2.8 VR, men inte på första bilden. Den är tagen med Nikon fisheye 10,5/2.8

Arleklint
0
#4

Javisst ja… Om man fick ta med sig kamera,,,,

Hmm… harkel….Näe ;)

berra
0
#5

Snyggt!!!

Martin
0
#6

Jag har aldrig förstått vitsen med ett Fisheye-objektiv. Helt plötsligt ser jag en användning för det. :) Fina bilder!

mvh Martin

Fotord
0
#7

Du lyckades alltså smuggla igenom en D2X på 1,2 kg med tillhörande 70-200/2,8 på 1.4 kg igenom kontrollen.

Jag förutsätter att du hade silvertejpat det runt magen :-)

Arleklint
0
#8

#6

Jag håller med dig marnyman. Oftast är fisheye en lattjolajban-glugg, Det är sällan man hittar ett läge där det är den självklara gluggen i ett mer seriöst sammanhang.

Arleklint
0
#9

#7

Ja och fisheyen och två konvertrar då… ;)

Ingen sa ett dyft.

Martin
0
#10

#9 Cool Så det skall vara. Var på Highbury i London i februari och såg Arsenal - Bolton. Fotoförbud gällde från avspark i respektive halvlek till respektive halvlek var avblåst igen. Skötte man det snyggt var det dock ingen som sade något. :)

mvh Martin

Niklas
0
#11

#9: De trodde väl att du tillhörde pressen. Ingen annan skulle väl försöka ta med sig så mycket utrustning in. :-)

Vänliga hälsningar

Niklas


Vänliga hälsningar, Niklas

Sök information om Sveriges adelssläkter för din släktforskning