
Action-fotografering
Även om det kräver träning så är det både roligt och tacksamt att fotografera människor som utför något slags actionmoment. Hur många imponerande bilder av exempelvis extremsport-utövare har man inte sett? Tänk er de där mäktiga bergstopparna som någon ensam skidåkare äger för en liten stund…
Med den nya digitala tekniken har möjligheterna dessutom kommit oss alla till del. Man behöver inte längre vara orolig för att få en hel rulle bilder på människor vars fötter precis försvunnit under vattenytan… :)
>> Ett exempel på actionbilder
Ladda gärna upp egna bilder eller lägg till fler länkar om ni har några på lager!
Mvh // Staffan
ps. Inlägget kanske delvis borde ligga under kategorin "landskap och natur" men det kändes mer naturligt att posta det i den här gruppen…

Panning To Freeze Motion, följa med kameran med det objekt som rör sig. Effekten blir tydligare om man har hela objektet i sökaren och när det är mitt framför en för att röra sig från den ena sidan av sökaren till den andra (nu följer man med med kameran, objektet ska förhoppningsvis vara stilla i sökaren).
Genom att följa med objektet med kameran så får man en bakgrund som är suddig och om man har hållt kameran stabilt mot objektet så ska man ha en skarp bild på det som har rört på sig.
I mitt fotoprojekt ingår det att ta en bild som beskriver action, "The objective of this picture should be to express a sense of speed."
Idag var jag ute och tog en serie av bilder på mina döttrar, och det var två bilder som jag nu har flaggat i PS. När jag tog bilderna hade jag kameran på ett stativ, använde A (aperature priority) och ställde in bländaren på minsta möjliga, vilket hamnade på 7,4 f med en slutartid på 1/45 s.
Den vänstra bilden funderar jag på att skicka in till skolan, men jag ska försöka ta några bra bilder även i morgon, och då förhoppningsvis med bättre skärpa. Och där ligger svårigheten, att få bra skärpa.
mvh
Robert

Häftiga bilder! Det måste jag testa nån gång..när man får tid :)
Gillar att det blir suddigt ner mot benen och fötterna.

#0
Det märks att du går en fotokurs på engelska :-)

Har man inte möjlighet till att ställa in kameran manuellt så kan man använda exempelvis ett exponeringsläge som "Porträtt".
Mycket läckra bilder. Jag gillar ljuset du har lyckats fånga också.
Vänliga hälsningar
Niklas

I närheten av storkyrkan lyckades jag med att fånga in en fartdåre, notera fotgängarna, längre bort i bild, som försöker kasta sig undan och 30 markeringen på gatan.
Action, med en slutartid på 1/8 s, stativ.
Practical Photography Film & Digital, augusti nummer 2005, har en hel del inslag om just hur man kan ta actionbilder. Mycket intressant läsning för den som vill lära sig mer.
Kul! Det verkar som att stativet är väldigt viktigt här!
Något jag gärna skulle lära mig mer av är att få ett objekt som kommer mot kameran skarpt och rörelseoskärp på bakgrunden. I teorin vet jag att man gör detta genom att zooma under exponeringen, men det verkar lättare sagt än gjort…
Mvh // Johan

Att fota en cyklist under en tävling som dessutom kör utför en backe är inte speciellt lätt. Jag kan därför tycka att bifogad bild blev rätt lyckad. Det är väl i så fall att den närmaste björken i bakgrunden ser lite missbildad ut. Men jag tycker i alla fall att man ser att det går rätt snabbt där.

Fota action i en mörk skog när man är tvungen att använda blixt är svårt. Att använda "slow synk flash" är nog det bästa aternativet. Det kan heta något annat på din kamera men det innebär att man har en lång slutartid och en blixt i slutet. Då blir bakgrunden i rörelse när man panorerar och man lyser upp motivet med blixten i slutet.
Men det kanske det du har använt.

Häftiga bilder rakt igenom, det blir mer levande bilder med lite rörelse i actionbilderna.
Robert
Här är en bild tagen vid Ullna Hillclimb i våras. Till höger på bilden syns målstolpen som han passerade på det här stilfulla sättet.
Vad står det på ryggen?
Vänliga hälsningar
Niklas

johan, när människor är i rörelse så får du tänka på att de rör sig framåt och upp/ner, det gör att det blir omöjligt att få skarpa bilder, såvida det inte är någon slags moonwalkers.
Bilar, cyklar, båtar mfl, rör sig jämnt åt ett håll, därför är det mycket enklare att få skarpa bilder på dessa objekt.
Jag tycker att du har fått bra skärpa på bilderna, bra arbetat. Jag blir också glad för att du har lagt upp de två bilderna. I #17 skapar bakgrunden harmoni, medan i #18 blir det jobbigare. Båda är bra bilder men den första är bättre.
Det är något man ska alltså tänka på, vad det är för bakgrund. Ljusa bakgrunder är inte bra, exempelvis som moln.
Hälsningar
Robert




#20 (Robert)
Den bilden gillade jag - fin!
#22 (Citron)
De två högra skatebilder på Julia var fina tycker jag. Inte minst som du också säger tack vare hennes härliga ansiktsuttryck som skvallrar om hur koncentrerad hon är… :)
Bifogar en annan bild som jag tog i skidbacken för många år sedan på en kompis som skulle göra ett trick… :)
// staffan

#23, underbar bild, det ser ut som om det är ett trick som har misslyckats. Man nästan ser att det börjar göra ont om nacken. Hoppas att det gick bra.
Hälsningar
Robert

Jodå, det gick bra, det fanns gott om lössnö där… :)
// staffan

#26. Hissa segel och skepp ohoy!
Det ser rysligt farligt ut det där. Ligger båten på gränsen till att välta?
MVH
- Jim Johansson

Benke, det ser friskt och härligt ut. Det gäller att ha ett stadigt tag om kameran när man fotar i sådan vind. #27 väldigt fin bild, enda som återstår är att räta upp horisonten, för nu ser de ut som om det seglas i en uppförsbacke.
Hälsningar
Robert
PS. Det gungar inte bara på sjön!



#31, Snyggt! Höbalen ramar in första föraren skitsnyggt, härligt ljus och mycket fin bakgrund. Rätt komponerad, när de åker över bilden. Enda lilla störande är vägen som ligger precis ovanför hjälmarna.
#32, Fräckt! Lite oskärpa och något överexponerad men fungerar rätt bra.
Snygga bilder Bjorsa.
Hälsningar
Robert
