
Närbildsfilter
Hur fungerar dessa? Kan man använda dem till en kompaktkamera Fujifilm finepix s6500fd (systemkameraformat)???
Vad betyder beteckningarna +1, +2 och +4… vilken kommer man närmast med??
Tjänar man något på att skaffa en sådan lins om närgränsen på kameran är 1 cm redan??
ursäkta frågebomben men jag har ingen koll på dessa och är intresserad av att få veta mer…
MVH Jessica

Närbildsfilter är ett knasigt ord. Det handlar om linser. Siffrorna är linsens styrka i dioptrier, du dividerar en meter med siffran så får du avståndet som man använder linsen på. Alltså blir det en meter med +1 och en halv meter med +2 och 25 cm med +4. Avståndet räknas då från linsen.
Om man tjänar på att skaffa en lins när närgränsen är 1 cm?
Jo det gör man i allmänhet när det är ett zoomobjektiv på kameran. Din närgräns på 1 cm gäller kanske inte alla brännvidder? Måste du inte ha zoomen på en kort brännvidd för att komma ner till en centimeter från frontlinsen?
Om du har en närbildslins +4 så kan du ta på ungefär 25 cm avstånd över hela zoomområdet. Det betyder att du kan ta med den längsta brännvidden och ha kameran långt ifrån det som du fotograferar men ändå få en rejält stor avbildningsskala. Perspektivet blir annorlunda och skärpedjupet större än om du kryper nära med makroinställningen på kameran. Till och med +2 kan vara vettigt om det inte går att komma ner till ½ m med längsta brännvidden utan lins.
Så det beror på vilken närgräns ditt objektiv har när du har det på lång brännvidd (tele), om det är idé att ha närbildslinser.

Tack så jättemycket för informationen! uppskattar verkligen att du tog dig tid.
Du har rätt i att 1 cm närgräns inte är över hela brännvidden… endast i vidvinkelläge… i teleläge är den 90 cm… är det ngn ide med närbildslinser då??

Ja det är det definitivt. +2 och +4 kan du ha god nytta av för att kunna ta makrobilder utan att komma för nära med kameran.

Tack för dina svar! uppskattas :)

En fråga till… sätts dessa linser framför eller bakom objektivet? alltså;
bakom: där objektivet sätts fast i kameran
framför: i gängan där filter, objektivlock, motljusskydd mm sätts fast…
har ingen systemkamera så detta är viktigt för mig att få reda på
tack på förhand
en lins sätts fast framför objektivet eller mellanring bakom(emellan kamera och objektiv) men om du inte har någon systemkamera så kommer du få hålla i linsen om det inte finns gängor som såna linser passa på. vet inte hur det påverkar resultatet dock

japp det ska gå iså fall.

okej tack för att du tog dig tid :)