Höst och hällristningar


#1, snyggt, härlig oskärpa av bakgrunden, skarpt och bra exponerad. Bilden blir troligtvis bättre om du tar bort en del av förgrunden.
Hälsningar
Robert
#3
Jo det har du rätt i. Vi har just skaffat Photoshop så jag skall lära mig mera. viktigast för mig är nu att lära mig se mina egna bilder. Jag har alltid dokumenterat snarare än fotograferat. Skall nu börja med att beskära och förändra bilderna.
Jag har hittat ett fantastiskt plugin. Funkar till andra program än PP och är gratis. Plötsligt blev allt så mycket enklare. optikvervelabs
Här kommer lite mer gulfärg.
mvh/gurin
Oops! Ser att min länk inte blev till förstasidan, men ni hittar nog rätt ändå.
mvh/gurin

Härliga bilder gurin ,jag gillar den i#4 där man ser björkarna i reflektionen i vattnet
mvh/bjorsa

#5 Laddade hem programet å la de i paint shop så nu har man lite å pilla med, tack för länken
mvh/bjorsa
Det är ett fantastiskt program för oss som inte riktigt orkar lära oss PP utan vill ha enklare genvägar. Det blev plötsligt mycket enklare att göra svartvita bilder exempelvis.
mvh/gurin

#9 Syns ju klart å tydligt att de e en struts typisk nordisk struts:-)för vad kan de annras vara??
mvh/bjorsa
Ja en struts, är det kanske. Strutsjägarna låter som en bra boktitel om sen sten- och tidig bronsålder.
mvh/gurin

Är säker på att det inte är en dromedar då?
// staffan
Säkra kan vi ju inte vara.
mvh/gurin

#14 ahha en mammut då??du vet väl varför mammutarna dog ut jo papputarna tog slut :-) (lite lam kanske men de e ju söndag)
mvh/bjorsa