Foto iFokus

Foto

Etikettmänniskor-ej-kritik
Läst 481 ggr
Zylvania
0

Dansföreställning utomhus.

Jag ska ställa upp som fotograf för en dansföreställning som min kompis ska anordna. Den kommer att ske utomhus och det blir första gången som jag fotar en dansföreställning och undrar om det är något speciellt man behöver tänka på? Jag är mest van vid att fotografera landskap och sånt, så det blir kul att fotografera lite livligare bilder för omväxlings skull :)
Men jag vill såklart att det ska bli så bra bilder som möjligt så jag blir tacksam över alla tips och råd ni har att komma med :)

(Jag har en Canon eos 350D, kitobjektivet och ett tamron 28-75/2,8)

[mingdie]
0
#1

Jobba med slutartiden. Du måste ha ganska snabb slutartid för att frysa rörelsen på dom dansande men sedan kanske du vill ha vissa delar suddigare för att ta fram rörelser. Se om du kan prova lite innan men någon stackars försöksperson. Prova tider från 1/125 upp till 1/500.

Marija
0
#2

Jag håller med #1. Längre slutartider kan ge rätt fräna effekter :)

Lyckat till!

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

Zylvania
0
#3

#1 & 2 Tack för tipsen ska be någon kompis vara försöksperson :)