Diffus
Robert har inspirerat mig att helt gå över till manuella inställningar och idag körde jag helt och hållet på det när jag firade min födelsedag tillsammans med mina syskonbarn. Robert hade även den goda smaken att tipsa min flickvän och familj att ge mig ett Sigma 50mm f2.8 makro-objektiv, så detta har fått sig en test idag.
Målet var att fylla bildrutan och få ett sånt där hi-key-porträtt som jag gillar när Robert visat oss. Tycker ni det fungerar att bilden är så pass diffus som den är?
Mvh // Johan

Grattis på födelsedagen Johan!
Jag tycker att du har lyckats fint med bilden. Det ser nästan ut som en sådan bild man hittar i rese-kataloger. Bra jobbat! :-)
Vänliga hälsningar
- Jim Johansson

Grattis Johan!
Vad kul, bra jobbat. Jag skulle nästan ta upp huvudet lite på modellen. Härligt kort skärpedjup det blev. Jag tror att du kommer att bli nöjd med den gluggen.
Smickrande att jag kunde vara till hjälp!
Robert