Foto iFokus

Foto

Etikettövrigt
Läst 509 ggr
Talismana
0

Photoshop Figurer m.m

Heej :D Nu behöver jag hjälp _igen.
_

 Ni ser en sån där "krona" den har över bilden. Hur får man en sån genom photoshop ? Min kompis som har CS2 sa att det går att fixa med photoshop. Jag har 7.0 borde väl också funka ?

Tacksam för svar & hjälp! Mvh Erica

Talismana
0
#1

PS! Jag har tillstånd att använda bilden ^^ Ifall nån skulle undra :D

Fotord
0
#2

Photoshop är inte det bästa program om man är ute efter olika figurer. Däremot är det lysande på att sammanfoga olika bilder.

Googla på "krona" eller "crown" i bildsökläge. Hitta en krona som du gillar och kopiera den genom att högerklicka och välja "kopiera/copy". Gå över till hästbilden i photoshop och välj klistra in. Om allt gått rätt till kommer du att få ett nytt lager med kronan. Tryck nu ctl-t så du kan ändra storlek på den fritt. Håll alt-knappen intryckt så du inte förvränger den. När du är klar trycker du enter.

Vill du positionera om kronan håller du bara ctrl-knappen nere när du klickar så kan du flytta den dit du vill ha den.

Talismana
0
#3

okej :) tack så mkt för hjälpen :D:D