Foto iFokus

Foto

Etikettkritik-medel
Läst 4625 ggr
bjorsa
0

Bönsyrsa

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

En bönsyrsa på ca 30-35mm med ett huvud på ca 4mm och ett terrariedjur/insekt har använt pentax k10d och smc-dfa 100 mm macro och ett omvänt 50 mm och blixt har beskurit bilden en bit

mvh/bjorsa

Kattapult
0
#1

Häärlig :D

Cydonia
0
#2

Jättefint! Den krabaten ser ju riktigt glad ut! Härliga färger och bra skärpedjup. Kanske att det skulle varit snyggare om hela antennerna var med på bild. Sen gillar jag inte att bönsyrsan är så centrerad. Föresten, har du använt blixt? I alla fall en grymt fin bild! :)

bjorsa
0
#3

#2 Jo ett pentax af 360 fgz

Att antennerna inte är med är medvetet likaså att den hamnar mitt i bilden jag vill se ögonen på den å samtidigt försöka få skärpa på mundelarna då dess huvud inte är större än ca 4 mm brett .

mvh/bjorsa

Ladysoul
0
#4

Gripande :D

Carolalover
0
#5

wow igen :O en mycket bra bild enligt mig. Som jag sagt tidigare så är det inte klokt hur nära du kan komma! Bra jobbat!