Foto iFokus

Foto

Etikett: kritik-medel
Läst 1836 ggr
[norrpojk65]
3

Blev det för mycket av det goda på denna bild?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

De berömda tyskmagasinen i Luleå. Bilden är på detaljnivå justerat och justerat. Himmelen är oförändrad då denna var för svår att få bra. Blev det för mycket av det goda?

ru4real
0
#1

Beror lite på vad du vill uppnå m bilden. Himlen kan man fixa till oftast i lightroom och högdagerjustering eller vad det nu heter. Eller med en lagermask i PS. Tycker inte redigeringen stör. Men nu kollar jag via mobilen.

[norrpojk65]
0
#2

Är för grön på Lightroom för att ge mig på himmelen. Testade men det vart inte bra där himmeln syns mellan grenarna på träden när jag försökte ändra ljuset.

Bagtjesen
0
#3

Rakt och fint, och lite snett framifrån, och med mättade färger. Det ser nästan ut som återhållsamt gjord HDR, men det är blötvädret som skapar mättnaden. Fin inramning och djup och kurvatur i spåren. f11 ger nog optimal skärpa. ISO & exponeringstid helt anpassad. Fin bild som påminner om en hemsk tid i Europa och en svensk politisk balansgång. Den mörka himlen ser jag som symbolik.

(från min platta och jag själv på ryggläge i säng)


[norrpojk65]
0
#4

Tack Bagtjesen för kritiken.

HDR blir nästa sak att testa. Har på detaljnivå ändrat rälsens så att den skulle träda fram mera. Är inte tillräckligt varm i kläderna ännu, men tänkte att f11 skulle räcka för att få hela sidan i skärpa.

Jo husen står kvar som ett monument över en tid då Sverige lät tyskarna åka hur det ville genom vårt land.

Bagtjesen
0
#5

#4 Välbekomme! Testa gärna HDR, och det är lätt och ny LR kan det väldigt bra. Det jag skriver om "återhållsamt gjord HDR" beror på att HDR kan bli väldigt färgstarkt och kännas konstlat om det är gjort på fel typ av motiv. Men du har ju alltid minst två bilder i HDR och helst minst tre (men går med många fler). Vid tre har du ju en överexponerad och en underexponerad och en normalexponerad och då har du ju en normalbild att jämföra den slutliga HDR:en med.

(Bägtjesen som är 'laid-back')


[norrpojk65]
0
#6

Jag ser att min kamera har så den automatiskt tar 3 bilder eller fler och den kallar det HDR. Blir spännande att prova.