Information bildstorlek
Med så många nya medlemmar tänkte jag lägga upp en tråd om att posta bilder på forumet. Ibland är det svårt att ge kritik när bilden är för liten eller har för dålig Upplösning. Om jag tex ser en landskaps bild på 800x600 och filen är på 50kb så vet jag innan jag öppnar den att detaljerna kommer att vara för dåliga för att kunna ge ett bra svar.
Här är några tips och det skulle vara bra om andra kunde lägga till eller ändra om jag skriver något som inte stämmer.
1. När ni har gjort klart bilden i bildredigerings programmet eller om ni sparar direkt från kameran se till att ändra bildstorleken. Max storlek 800 x 600 pixels. 800 på längden och 600 på höjden. Då kommer fotoifokus inte att ändra på storleken.
2. När ni nu sparar bilden så spara som Jpeg och använd inte “Spara för web”. Använd “Spara som” och under kvaliteten 1-12 använd ungefär 10. Det ger en bra kvalite för bedömning av bilden. Använd inte formaten Bmp eller Gif.
3. Försök att ha med Exif informationen på fotot. Det är information om bilden som tex slutartid, bländare osv. Det kan vara intressant om någon tex frågar, varför fotot blev suddigt, vilken slutartid som användes. Om man använder “Spara till web” så förloras den informationen. Den kan också försvinna i vissa RAW konventerare och i första versionen av MS Vista.
Lägg gärna till mer information till tråden.
Eddie
Edit 6 juli 2013 /Inkanyezi:
Det finns egentligen ingen gräns för bildstorlek, och gränserna för filstorlek är en aning oklara. För praktiskt bruk för vår del, när det gäller fotografier, är det en enda storleksgräns för att posta en bild, och det är 2000 kB. Även om sajten godtar större filer för uppladdning, kommer bilder med större filstorlek att krympas, av sajtens program.
För att visa bilder på skärm kan det vara lämpligt att hålla en storlek på högst ungefär två megapixel i tvärformat (landskap) och en megapixel i höjdformat (porträtt). Väldigt få skärmar kan visa större bilder än så.

Eddie: Kan jag göra om det här inlägget till en artikel?
#1 Inga problem. Det kanske är bra eftersom man inte kan låsa fast trådar högst upp.
Eddie
Och om man kraftigt förminskar en bild så kan den behöva skärpas upp lite för att upplevas lika skarp som "orginalet".
I photoshop görs detta genom FIlter - Sharpen - Unsharp mask.
Sätt radius till ca 0.3 för webbpublicering, och det översta värdet kan vara väldigt högt, men kolla för bild till bild vad som blir lagom för just den bilden.
mvh Martin
och använder man Gimp
Filter - Förbättra - Oskarp mask

Bra skrivet om skärpning av bilden. Mer någon?
Eddie
En länk till en gratisvideo om skärpning av bilder, av Mattias Karlsson från Moderskeppet.se.
mvh Martin