Foto iFokus

Foto

Etikett: övrigt
Läst 712 ggr
Mlyy
0

Zoom-objektiv till Canon 40D?

Hej!
Jag har en Canon EOS 40D, som jag letar nytt objektiv till.
Ett objektiv där jag kan zooma långt och få bra bilder med,
fotar framför allt mina hundar, som ofta är på långt håll och springer. :)
Jag tänker mig något mellan 900-1300:- (kanske med inbyggd anti-skak?)
Finns det någon som har lust att hjälpa mig, som är lite mer proffs än mig? :D
Tack på förhand!
/Emily.

[Teddies matte]
0
#1

För det priset finns det knappt något att välja på, denna finns;Tamron AF 70-300/4-5,6 Di LD (har ej bildstabilisering). Jag skulle nog råda dig att vänta och spara lite, eller så kan du ju också se dig om efter ett begagnat.

Mlyy
0
#2

#1 Okej, tack för svar! :)
Jag har kikat lite på det här: http://www.netonnet.se/art/foto/objektiv/objektiv-canon/tele/tamron-afdi70-3004-56canon/196812.5235/
Vad tycker du om det?

[Teddies matte]
0
#3

#2 Det är samma objektiv som jag länkade, dock är den i din länk utan LD (låg dispersion). Det beror ju helt på vad du har för krav, man får ju vad man betalar för.

Mlyy
0
#4

#3 Aha, vad betyder låg dispersion? :) Ja, så är det ju.

[Teddies matte]
1
#5

#4 "Dispersion är när ljuset bryts till regnbågens alla färger. Vid låg dispersion är denna oönskade effekt alltså låg.".

Mlyy
0
#6
Mlyy
0
#8

Har någon av dom jag länkade nu LD?

[Teddies matte]
0
#9

#7, #8 Det beror ju som sagt på vad du har som krav, tipsar om att kolla in cyberphoto eller scandinavianphoto  när du söker objektiv, de har ordentlig information och recensioner på sina produkter, sedan är de väldigt bra och tillförlitliga gällande beställning också.

http://www.fotosidan.se/reviews/viewreviews.htm?ID=15606

Olika märken har olika beteckningar(/funktioner), just LD är något som förekommer hos Tamron.

Martin
0
#10

Har använt föregångare till det du länkar i #7 och den hade lite problem med skärpan när man närmade sig 250 mm den tiden jag testade den, och den versionen var känd för det. Generellt för många telezoomar så är det så; De är inte skarpa rakt igenom.

För den pengen du nämner är det nog ungefär den kvalitet du kan räkna med. Det är ett bra objektiv i övrigt men behöver lite ljus för att kunna ha riktigt korta slutartider om du inte kan gå upp i iso.

Jag har nyligen testat ett av Tamrons 70-300 som jag är nöjd med även om det ligger på närmre 3.000 och är dubbelt så dyrt som ditt önskade prisintervall.
Kanske kan det vara värt att spara lite längre och gå upp lite i pris för att få något du blir nöjd med, istället för att köpa för snabbt och inte vara nöjd med det.

http://www.cyberphoto.se/info.php?article=vc70300ca

mvh Martin

[Teddies matte]
0
#11

Just den som #10 länkar har jag också och den är jag nöjd med, fotar precis som du, mycket hundar.

banankaka3
0
#12

Jag fotar mycket hästar och använder mig utav ett tamron 70-300mm f/4-5.6 och ett tamron 70-200mm f/2.8 och det först nämnda vet jag att mamma köpte billigt till mig finns även många begagnade också :)

http://bekkals.se